Eliška Červeňová - strana 2

  • Článek
Chléb je pro nás odpradávna potravinou na prvním místě. V minulosti bylo pečení chleba nejen technologickým procesem, ale hlavně rituálem, ke kterému se dnes mnoho domácností vrací, neboť sdružuje rodinu.
Vydáno: 17. 12. 2019
  • Článek
A máme tady podzim. Je to doba sklizní úrody všeho, co nám vyrostlo nejen na zahrádkách a v lesích, ale také ve vodách. Pestrý svět ryb je nesmírně bohatý, ať už ryby pocházejí z moří, oceánů, nebo jezer, řek a potoků.
Vydáno: 22. 10. 2019
  • Článek
Jak by asi vypadal náš jídelníček bez rozmanitých druhů zeleniny pěstované u nás i v cizině? Zelenina se stala významnou součástí naší výživy. Zeleninu u nás pěstovali již staří Slované. Dokázala nahradit maso, jehož byl často nedostatek, a objevovala se především na jídelníčku chudších vrstev obyvatelstva. Díky novým metodám pěstování a zlepšování transportu jsou dnes různé druhy zeleniny k dostání téměř nezávisle na sezóně i u nás. Mezi nejznámější druhy patří cuketa, lilek, artyčok nebo topinambur.
Vydáno: 20. 08. 2019
  • Článek
V létě je na prvním místě ovoce. Jsou jím obsypané stromy i keře na zahradách i v lese a byl by hřích si ho pořádně neužít. Letní ovoce nejsou jen jahody a borůvky. Od června si můžeme pochutnat na čerstvých třešních, broskvích, rybízu, malinách. V červenci se přidávají meruňky, borůvky, ostružiny, letní jablka. V srpnu pak mirabelky, blumy, brusinky, hroznové víno a první švestky. S prodlužujícími dny a rostoucími teplotami se také zvyšuje počet druhů dozrávajícího ovoce a zeleniny. Přes jejich rozmanitost je spojují společné vlastnosti - čerstvost, šťavnatost a vysoký obsah vitamínů - a díky osvěžující chuti jsou vítanou letní vzpruhou.
Vydáno: 11. 06. 2019
  • Článek
Nejrůznější ptáci nám nejen zpříjemňují volnou chvilku svým zpěvem, ale jsou velmi užiteční a zbavují naši zahradu hmyzu. Nezapomínejme, že i ptáci potřebují pít. Právě nedostatek vody je zejména v létě pro některé druhy likvidační. Důležité je vodu nejen pravidelně vyměňovat, ale pítko také čistit. Řešení je přitom docela jednoduché. Stačí si pořídit/vyrobit pítko pro ptáky, které jim pomůže a nám zároveň ozdobí zahradu.
Vydáno: 23. 04. 2019
  • Článek
Jaro už je to cítit ve vzduchu, dny se nám pomalu prodlužují a sluníčko nás šimrá svými paprsky. Příroda se probouzí a my jsme po zimě naladění na čerstvé poklady ze zahrádky. Kdo by odolal křehkým oddenkům chřestu, šťavnaté rebarboře nebo křupavému mangoldu?
Vydáno: 23. 04. 2019
  • Článek
Jaro probouzí život v celé přírodě a zároveň s tím dává všem živým bytostem potravu plnou energie. První byliny a zelené lístky jsou potřebné pro očistu zimních nánosů v našem těle. Jsou zároveň přínosem i pro náš jídelníček.
Vydáno: 19. 02. 2019
  • Článek
Těstoviny patří mezi potraviny bohaté na uhlovodíky, obsahují v určitém množství také draslík, fosfor a vápník. Klasické těstoviny, vyráběné z pšenice, obsahují škrob, dodávají tedy tělu hlavně sacharidy, ale jsou i důležitým zdrojem bílkovin.
Vydáno: 13. 12. 2018
  • Článek
Netradiční vánoční pokrmy a koření Eliška Červeňová, kuchařka KOŘENÍ Co je vlastně koření? Jsou to většinou usušené různé části rostlin a bylin, mohou to být listy, kořeny, plody či...
Vydáno: 23. 10. 2018
  • Článek
Podzimní potraviny Eliška Červeňová, kuchařka DÝNĚ Je zeleninou podzimu. V kuchyni zpracováváme: - tykvová jádra (patří mezi superpotraviny pro vysoký obsah zejména zinku, vápníku, železa, selenu, draslíku, manganu, jsou...
Vydáno: 17. 08. 2018