Mgr. Petra Nyklová, DiS.

  • Článek
Nikdo z nás se v dnešní době stresu úplně nevyhne, ale záleží jen na nás, jak se s ním vyrovnáme a vypořádáme. Čím dříve se děti naučí vypořádat se stresem, tím lépe budou zvládat v dospělosti každodenní život. Umět relaxovat je dar, který dětem můžete dát. A proto čím více relaxačních technik dětem ukážete, tím větší je šance, že si některou z nich děti osvojí a odnesou do svého budoucího života.
Vydáno: 21. 11. 2023
  • Článek
Noha – část dolní končetiny od kotníku dolů – je základním stavebním kamenem lidského těla. Je základnou, která drží váhu celého těla a podstatným způsobem se podílí na základních pohybech člověka, kterými jsou chůze, běh anebo skoky. Když noha není zdravě vyvinutá, pak trpí celé tělo. Právě z vývojových a funkčních nedostatků nohy vychází překvapivě dlouhá řada problémů pohybového ústrojí, se kterými bojujeme jako dospělí. A právě proto by do každé ranní pohybové chvilky měl patřit cvik zaměřený na prevenci plochonoží a upevňování tříbodové opory nohy.
Vydáno: 23. 05. 2023
  • Článek
Správný dech zásadním způsobem souvisí se správným postojem. Když tělo není udržováno v rovnováze, pak jsou některé svaly přetížené a některé oslabené, odrazí se to i na našem dechovém vzoru. Pokud správně stojíme, volně může proudit i náš dech a životní energie.
Vydáno: 21. 03. 2023
  • Článek
Děti milují rituály. Cítí se dobře ve známém prostředí, když se mohou spolehnout na to, co už znají, těší se na to pěkné a příjemné, co se v jejich životě opakuje a poskytuje jim oporu. Všichni moc dobře víme, jak je pro děti důležité neustálé opakování, rituály mohou být trvalou a žádoucí součástí každého dne, kdy je dítě v mateřské škole. A proto je pěstujte a upevňujte také při ranních pohybových chvilkách. Děti se vždy těší na to, co už znají a co si oblíbily.
Vydáno: 20. 09. 2022
  • Článek
I při běžných každodenních aktivitách se dá najít prostor pro jednoduché, zdravý pohyb rozvíjející hry. Nemusí vždy jít o speciální cvičení v rámci pohybových chvilek. Důsledným vedením dokážete zábavnou formou i při běžných aktivitách děti vést ke zdravým pohybovým návykům. Dnes se zaměříme na optimální sed a prevenci vzniku ploché nohy.
Vydáno: 24. 05. 2022
  • Článek
Cvičení se Štístkem – Škola se blíží Mgr. Petra Nyklová DiS. zakladatelka projektu Zdravé štístko; učitelka v mateřské škole a fyzioterapeutka s dvacetiletou praxí zaměřenou na prevenci vzniku nezdravých...
Vydáno: 22. 03. 2022
  • Článek
Běžně se to moc neví, ale na správný postoj dětí má stěžejní vliv brániční dýchání. Proto by nácvik správného dýchání měl vždy předcházet každému cvičení. Děti by se měly naučit vědomě kontrolovat svůj dech a dýchat do spodní části žeber a břicha. Jedině tímto způsobem se správně zapojí svaly hlubokého stabilizačního systému páteře, kterého je bránice důležitou součástí. Pro učitele je dobré se naučit správné stereotypy dechu, ale také rozpoznat, kdy dítě dýchá nesprávně převážně do horní části hrudníku.  
Vydáno: 18. 01. 2022
  • Článek
Prostřednictvím správného postavení nohy, tedy části dolní končetiny od kotníků dolů, lze ovlivnit celkovou posturu těla (tj. proces udržování správné polohy těla a jeho částí v pohybu), rozvíjet správnou funkci svalů udržujících stabilitu a tím předcházet řadě komplikací v dospělém věku. Naší snahou není léčit plochou nohu, ale plochonoží předcházet. Pokud se ploché noze v dětství nevěnuje patřičná pozornost, může to mít pro dítě v dospělosti vážné negativní důsledky.
Vydáno: 21. 09. 2021
  • Článek
Děti to pochopitelně nevnímají, že mají málo pohybu, a tak bez výčitek tráví se svými „hračkami“ se svítícím displejem hromady času. Běžně setrvávají desítky minut, mnohdy i hodiny ve strnulé poloze a jedinou pohybující se částí jejich drobných těl jsou palce. Doby, kdy děti v běhu od dveří do bytu směrem do svých pokojíků volali: „Mami, můžu ven?“ a kňouraly, když musely zůstat doma a musely se učit, jsou bohužel dávno pryč. Dnes kňourají, když je rušíme při hraní na mobilech, tabletech a počítačích a taháme je ven.
Vydáno: 25. 05. 2021
  • Článek
Cvičení je komplexnější, než se zdá. Ovlivňuje plochonoží, ale působí i jako prevence vzniku vadného držení těla. Cílem cvičení je, aby si děti osvojily nejen správné postavení chodidel při kontaktu se zemí, ale také vyrovnanou a stabilní pozici kolen a kyčlí. Cvičení na provazochodce s využitím švihadel je nenáročné na prostor a vybavení. Dá se cvičit s třídou plnou dětí.
Vydáno: 25. 05. 2021