Aktuality - strana 299

MŠMT splnilo v roce 2014 všechny úkoly vyplývající ze zákona o státním rozpočtu a dalších zákonných předpisů, usnesení vlády ČR, pokynů a opatření Ministerstva financí. Dodrželo všechny závazné rozpočtové ukazatele.
Vydáno: 30. 06. 2015
Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal dnes okomentoval výsledky letošního elektronického zjišťování výsledků žáků na úrovni 9. ročníků základních škol a 3. ročníků vybraných oborů středních odborných škol. Informace naleznete v příloze.
Vydáno: 25. 06. 2015
Kdo buduje prostor školy, její plány a hodnoty? Pro koho školu stavíme? Jak zajistit, aby se v ní cítil dobře učitel, žák, rodič i školník? Je učitel a žák jen role? Kdy se z nás stávají učitelé a z dětí žáci? Jak se nám ve škole žije? Jsou dětmi jenom žáci? Může se i Pažout stát architektem školy?
Vydáno: 24. 06. 2015
Maturantům a vyučeným Europass – dodatek k osvědčení slovně popisuje to, co se ve škole naučili a v jaké profesi se mohou uplatnit. Dokument, který často vyžadují zaměstnavatelé v Německu a Anglii, letos vydalo 613 středních škol.
Vydáno: 24. 06. 2015
Východiska kurzu: Základním východiskem rodinného poradenství/terapie je předpoklad, že pro změnu rizikového chování jedince je nutná změna kontextu, ve kterém žije. Cílem rodinného poradenství/terapie je nalézt možnost změny v rodinném systému,...
Vydáno: 24. 06. 2015
S radostí vám přinášíme výsledky naší spolupráce s Národním divadlem – nabídku předplatného pro školy, cenové zvýhodnění pro učitele a jedinečnou 20% slevu na běžné předplatné pro Vaše rodiny a přátele.
Vydáno: 23. 06. 2015
Přehlídka toho nejlepšího, co dokázali středoškolští studenti v rámci osmnácti oborů soutěže Středoškolská odborná činnost (SOČ) vytvořit na poli odborné práce a vědy, se bude konat ve dnech 19. až 21. června poprvé v historii soutěže v hlavním městě Praze. Hostitelské úlohy se ujala Vysoká škola ekonomická v Praze. Na zajištění programu se podílejí i další pražské vysoké školy. Pořádání soutěže podpořil rovněž Magistrát hlavního města Prahy. Vyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, jejím gestorem je Národní institut pro další vzdělávání.
Vydáno: 18. 06. 2015
Extra třída vstupuje do dalšího ročníku. Program je určen žákům 7., 8., a 9. tříd ZŠ, případně odpovídajících ročníků víceletých gymnázií a podporuje projekty, které si berou za cíl zlepšit prostředí (životní či sociální), v němž se škola nalézá.
Vydáno: 17. 06. 2015
Devátý ročník soutěže „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“ již má své vítěze! Odborná porota ve složení Mgr. Helena Kačerová (Český rozhlas), Mgr. Roman Giebisch, Ph.D. (Svaz knihovníků a informačních pracovníků), Mgr. Tereza Zadražilová (SaferInternet) a pracovníci tiskového odboru Úřadu se v Úřadu pro ochranu osobních údajů sešla v pátek 22. května 2015. Vybrat ze stovky soutěžních příspěvků nebylo snadné, přesto se porota rozhodla ocenit šestici soutěžících.
Vydáno: 11. 06. 2015
České školství čeká velká změna v systému podpory dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Od 1. září 2016 získají všichni učitelé, kteří mají ve třídě žáky s tělesným nebo jazykovým znevýhodněním, nárok na podpůrná opatření. Například na asistenta pedagoga. Aby školy přechod na nový model vyučování zvládly, budou ale potřebovat funkční systém financování a kvalitní know how. Návody a doporučení, jak přechod na nový systém zvládnout, v Praze představila konference Škola All Inclusive: Novela školského zákona – první krok pro změnu, organizovaná Člověkem v tísni společně s Univerzitou Palackého v Olomouci.
Vydáno: 11. 06. 2015
V úterý 9. června 2015 představila Česká školní inspekce odborné veřejnosti dokončený model kvalitní školy a také modifikovaná kritéria pro hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání, podle nichž budou školy a školská zařízení zapsané do školského rejstříku hodnoceny od školního roku 2015/2016. Diskusní setkání završilo roční národní debatu o kvalitní škole vyhlášenou ministrem školství, mládeže a tělovýchovy s cílem průběžně diskutovat návrh modelu kvalitní školy i inovovaných kritérií se všemi stěžejními skupinami aktérů počátečního vzdělávání v České republice a vytvořit potřebný konsensus pro všeobecnou přijatelnost a stabilitu tohoto modelu i z něj vycházejících hodnoticích kritérií.
Vydáno: 10. 06. 2015
Data vývoje vzdělanostní a oborové struktury žáků potvrzují, že pokles nově přijatých žáků středních škol se postupně zmenšuje. „Pokles daný demografickým vývojem populace se zastavuje a v dalších letech očekáváme pomalý nárůst,“ říká Jiří Vojtěch, jeden z autorů souhrnné publikace Uplatnění absolventů škol 2014, kterou nyní vydává Národním ústav pro vzdělávání.
Vydáno: 08. 06. 2015
Metodická informace k diagnostice rozumových schopností dětí, žáků a studentů ve školských poradenských zařízeních je souhrnem základních principů, které je vhodné respektovat při diagnostice rozumových schopností v ŠPZ. Značná pozornost je věnována rozhodování ve složitějších situacích, například při posuzování lehkého mentálního postižení a diagnostice žáků sociálně znevýhodněných.
Vydáno: 08. 06. 2015
V rámci předsednictví České republiky v systému Evropských škol uspořádala Česká školní inspekce ve středu 3. června 2015 odborný seminář, jehož cílem bylo poučit se o zkušenostech se vzděláváním předškolních dětí ve specifickém prostředí Evropských škol a prodiskutovat možné přístupy, které by bylo možné implementovat do systému předškolního vzdělávání v České republice.
Vydáno: 08. 06. 2015
DYS-centrum Praha® o. s. zve na tradiční prodejní výstavu a odbornou konferenci 2015 aneb dyslexie od dětství po dospělost - co nám bere, co nám dává. Výstava a konference se konají 26. 11. 2015 od 9.00 do 17.00 na adrese Karlínské náměstí 7, Praha 8 (Karlínské spektrum – DDM hl. m. Prahy).
Vydáno: 08. 06. 2015
Ministerstvo zveřejňuje Dodatek k vyhlášení pokusného ověřování organizace a průběhu modelu vzdělávání umožňujícího dosažení středního vzdělání s výučním listem a středního vzdělání s maturitní zkouškou podle vybraných rámcových vzdělávacích programů oborů středního vzdělání kategorie stupně dosaženého vzdělání L a H ve vybraných středních školách, č. j. MSMT-18477/2012-23 ze dne 4. června 2012. V dodatku je uvedeno dalších 6 škol, které se zapojí do pokusného ověřování. Zařazení škol uvedených v dodatku umožní pokusné ověření navrženého systému v dalších oborech vzdělání. Ministerstvo  vzhledem k termínům stanoveným na pokusné ověřování nepředpokládá zapojení dalších škol.
Vydáno: 04. 06. 2015
Data vývoje vzdělanostní a oborové struktury žáků potvrzují, že pokles nově přijatých žáků středních škol se postupně zmenšuje. Ve školním roce 2014/2015 nastoupilo do prvních ročníků jen o 800 mladých lidí méně než v předešlém roce. V meziročním srovnání tedy ubylo 0,8 % žáků. Před čtyřmi lety byl meziroční pokles největší: 11,5 % čili o 14 700 žáků a studentů bylo přijato méně než v předchozím roce. To vyplývá z výsledků jedné z analýz, které shrnuje publikace Uplatnění absolventů škol 2014, nyní vydaná Národním ústavem pro vzdělávání.
Vydáno: 04. 06. 2015
Květnový Kulatý stůl SKAV a EDUin byl věnován tématu, které dlouho rezonuje mezi odbornou veřejností české vzdělávací branže: standard učitelské profese. Dlouhodobě panuje shoda na tom, že aby bylo možné učitele hodnotit, je nutné stanovit k tomu potřebná kritéria. S novým kariérním řádem, jenž by měl vstoupit v platnost v roce 2016, byl takový standard vytvořen. Jak však vyplynulo z diskuse, přináší zároveň několik problémů: vznikl paralelně vedle jiných pokusů o vytvoření standardu učitelské profese, jeho struktura vzbuzuje pochybnosti vzhledem k jeho uchopitelnosti v praxi a implementace kariérního řadu počítá s tím, že všichni učitelé, kteří učí déle než je stanovené adaptační období, se automaticky stanou „seniorními“, tedy postoupí do druhé kategorie standardu.
Vydáno: 03. 06. 2015
Univerzita Karlova dnes představila výsledek spolupráce s úspěšným českým startupem – společností Corinth. Výsledkem je mezinárodně oceněná výuková aplikace v oblasti přírodních věd pro žáky a studenty základních a středních škol Corinth Classroom.
Vydáno: 02. 06. 2015
Včera byli v pražském kině Lucerna slavnostně vyhlášeni laureáti ceny Gratias Tibi pro mladé lidi do 30 let, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti. Z 233 nominovaných projektů z celé České republiky zvítězilo dobrovolnictví v hospicu, umělecká skupina, která aktivně vstupuje do veřejného prostoru a přispívá tak k budování místní komunity, a dobročinná pomoc konkrétním cílovým skupinám. Laureáti si z rukou významných osobností společenského a kulturního života převzali jako hlavní cenu studijní cestu do Norska a Štrasburku od Norského velvyslanectví v Praze a Poslaneckého klubu ELS a také finanční odměnu na další rozvoj svých projektů.
Vydáno: 02. 06. 2015