Aktuality - strana 24

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy začíná od 1. července 2023 realizovat projekt Střední článek podpory. Jeho činnost tak rozšiřuje ze současných dvou pilotních okresů do všech krajů v ČR.
Vydáno: 11. 05. 2023
Čtvrtý ročník Cen Nadace České spořitelny reflektuje další náročný rok českého školství, které čelilo příchodu tisíců ukrajinských dětí a teenagerů. Letošní držitelé cen významně přispěli k jejich zapojení nejen do školního života. Porota vyzdvihla práci Nadačního fondu Eduzměna, ocenila aktivity programové ředitelky organizace Meta Kristýny Titěrové, tým Začni učit! získal cenu za podporu ukrajinských pedagožek. Zvláštní uznání si letos zasloužili zástupci organizací a institucí, které se podílely na úspěšném startu programu Lídr školy. Za Ministerstvo školství cenu převzal nový ministr Mikuláš Bek.
Vydáno: 11. 05. 2023
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy patří mezi organizace, které podporují vzdělávání a odborné praxe žáků škol. V minulých dnech tak například v odboru řízení regionálního školství, oddělení školského rejstříku, vykonávali svou odbornou praxi žáci SSŠVT Prosek.
Vydáno: 09. 05. 2023
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo stanovisko k tématu domácích úkolů.
Vydáno: 07. 05. 2023
Právě startuje již druhý ročník největšího a nejkomplexnějšího testování digitálních dovedností žáků a studentů v České republice pod názvem IT Fitness Test 2023 V4 & Ukrajina. Hlavním cílem projektu je měření digitální gramotnosti a získání skutečného obrazu o úrovni IT dovedností testovaných respondentů s cílem zhodnotit jejich připravenost na další studium nebo zaměstnání. Vloni se v ČR zapojilo přes 8 000 respondentů, v rámci zbylých zemí Visegrádu (V4) se podařilo do testování zapojit více jak 115 000 lidí. Partnery letošního testování jsou komunita expertních dobrovolníků Česko.Digital, Asociace pro aplikovaný výzkum v IT, z. s. (AAVIT), a Microsoft Česká republika a Slovensko. Testování bude probíhat až do října 2023 online formou na https://itfitness.eu/cs/.
Vydáno: 05. 05. 2023
Až do konce dubna měly mateřské a základní školy možnost získat evropské prostředky z Operačního programu Jan Amos Komenský. Během jedenácti měsíců, kdy byla výzva Šablony pro MŠ a ZŠ I otevřena, využilo této možnosti více než 83 % všech škol a školských zařízení v České republice. 3 935 projektů za více než 5,5 miliardy korun již bylo schváleno, další 2 883 projektových žádostí se hodnotí. Alokace výzvy dosahuje 9 miliard korun.
Vydáno: 04. 05. 2023
MŠMT připravilo k výročí narození Jana Amose Komenského seriál medailonků mužů-učitelů zaměstnaných převážně v mateřských školách a na prvním stupni základních škol. Přesto, že toto povolání patřilo v minulosti právě hlavně mužům, v současnosti je paradoxně v učitelských sborech převaha žen. Co tedy láká muže vzdělávat malé děti v mateřských a základních školách?
Vydáno: 04. 05. 2023
Hlavním cílem výzkumu bylo zjistit příčiny vzdělávání romských žáků vzdělávaných ve školách a třídách zřizovaných dle §16 odst. 9 školského zákona a navrhnout soubor doporučení pro oblast vzdělávání i další sektory.
Vydáno: 04. 05. 2023
Stát nemá přehled o tom, kolik středních škol vypisuje druhé kolo přijímacího řízení.
Vydáno: 04. 05. 2023
Předseda vlády Petr Fiala dnes uvedl do funkce nového ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka, který ve vládě dosud zastával roli ministra pro evropské záležitosti. Původní profesí vysokoškolský pedagog a emeritní rektor převzal řízení ministerstva školství po Vladimíru Balašovi, který na funkci ze zdravotních důvodů rezignoval.
Vydáno: 04. 05. 2023
Školy, které se připravují na úpravy školních vzdělávacích programů v digitální oblasti, mohou zdarma využívat individuální konzultace s odborníky Národního pedagogického institutu České republiky. Konzultant se ve vyhrazeném čase věnuje výhradně objednanému řediteli či jinému pedagogickému pracovníkovi z konkrétní školy.
Vydáno: 03. 05. 2023
Národní finále Národní soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti organizované Centrem kybernetické bezpečnosti, z. ú., a celou řadou státních, akademických i profesních organizací se uskutečnilo dne 27. dubna 2023 v Muzeu Škoda v Mladé Boleslavi.
Vydáno: 02. 05. 2023
Učitelé stojí před diferencovanými a často velmi komplikovanými třídami a nemají ani kapacitu, ani nástroje na to, aby blíže zkoumali rodinnou situaci žáka, kterému se nedaří, a byli v ní nějak zásadněji nápomocni.
Vydáno: 02. 05. 2023
Vydavatelství diagnostických nástrojů Propsyco, s. r. o., hledá základní a střední školy, které by byly ochotné zapojit se do procesu standardizace uvedených diagnostických nástrojů.
Vydáno: 02. 05. 2023
I když všichni věří v dobré konce, zůstanou letos po přijímacích zkouškách na střední školy mnohde zklamaní teens. Ti, kteří x měsíců dřeli a žili pod tlakem každodenního mediálního tlaku kolem nedostatku míst, náročnosti testů i vlastních přání a ambic.
Vydáno: 28. 04. 2023
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy uskutečnilo v průběhu tohoto měsíce další šetření ke stavu ukrajinských dětí a žáků v českém vzdělávacím systému.
Vydáno: 27. 04. 2023
Rozšiřte řady Internetových úžasňáků!
Vydáno: 27. 04. 2023
Asociace lesních mateřských škol zahájila kampaň s podtitulem LESsnění, která již tradičně startuje na Mezinárodní den lesních školek. Letošní oslavy ukážou trochu neviditelnou ale nedílnou součást lesních školek a přírodní pedagogiky: téma klidu – odpočinku a spánku.
Vydáno: 27. 04. 2023
Vážení a milí pedagogové, ředitelé, vychovatelé, vzdělavatelé, zapojte se do nového výzkumu, který mapuje, jak jsou české školy připraveny na zavádění umělé inteligence (AI) do vzdělávání – ať už do výuky, či do domácí přípravy žáků.