Mgr. Jana Hůrská

  • Článek
Svět kolem nás se neustále mění. Jak připravit dospívající žáky, aby porozuměli přírodním i společenským zákonům a brány své střední školy opustili hotovi čelit jejich výzvám? A je vůbec možné nastavit výuku tak, aby žáky bavila? Takové otázky si kladli učitelé z Gymnázia Teplice, když připravovali projektovou spolupráci se střední školou z islandského Kópavoguru. A rozhodli se společně vykročit poněkud netradičním směrem – k propojování přírodních věd s moderními technologiemi a především s tematikou aktivního občanství.
Vydáno: 20. 04. 2021
  • Článek
Program Vzdělávání financovaný z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) umožňuje českým institucím navázat projektovou spolupráci s partnery v Norsku, na Islandu nebo v Lichtenštejnsku. Zapojit se do něj mohou školy na všech úrovních vzdělávání, tedy i ty mateřské. Přesto bychom našli jen dvě školky, které mají s tímto programem zkušenost. Jde o Mateřskou a Základní školu Ketkovice a Mateřskou školu Duha v Oslavanech.
Vydáno: 24. 11. 2020
  • Článek
Když se řekne speciální vzdělávací potřeby, většině se vybaví nejspíše žáci a studenti, kteří jsou nějakým způsobem znevýhodněni, při studiu se potýkají s menšími či většími potížemi, a proto potřebují zvláštní péči pedagogů. Málokoho však napadne, že specifické vzdělávací přístupy potřebují i děti s mimořádným nadáním, aby mohly svůj talent plně rozvinout. Zvýšit povědomí o této problematice se snaží i Krajský úřad v Plzni, který se podpoře mimořádně nadaných žáků věnuje dlouhodobě. Své aktivity ale neomezuje jen na Česko. Naposledy se jeho pracovníci vydali s podporou programu Vzdělávání Fondů EHP načerpat inspiraci až do norského regionu Hordaland1).
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Island a Norsko jsou země pověstné nejen svou magicky krásnou přírodou nebo otevřenou a rovnostářskou společností, ale i svým progresivním přístupem ke vzdělávání a školství, které bývá dáváno za vzor celému světu. Není tedy divu, že školy z těchto severských států bývají žádaným partnerem mezinárodní spolupráce mnoha zemí světa – včetně České republiky. Požádala jsem proto učitele z několika českých a moravských středních škol, aby se s vámi podělili o své postřehy a zkušenosti ze spolupráce s norskými nebo islandskými středními školami. Všichni realizovali vzdělávací projekty za podpory Fondů EHP a Norska.
Vydáno: 21. 04. 2020