Simona Boudová

  • Článek
V prosinci 2023 byly zveřejněny výsledky mezinárodního šetření PISA. Dozvěděli jsme se z nich, že čeští žáci jsou nadprůměrní v matematické, čtenářské a přírodovědné gramotnosti a že jejich výsledky více než v jiných zemích závisejí na tom, z jaké rodiny pocházejí a jakou školu navštěvují. Tomuto tématu jsme se věnovali v minulém vydání Řízení školy. V tomto článku bychom se rádi přesunuli více do oblasti wellbeingu žáků a ukázali, jak se čeští žáci cítí ve škole, jak hodnotí své vztahy se spolužáky a zda u svých učitelů mohou najít porozumění a oporu.
Vydáno: 21. 02. 2024
  • Článek
Čeští žáci dosáhli v mezinárodním srovnání nadprůměrných výsledků v matematické gramotnosti. Z evropských zemí je předčili pouze žáci Estonska a Švýcarska a srovnatelných výsledků s našimi žáky dosáhli žáci 12 zemí, například Finska, Rakouska, Velké Británie, Dánska či Irska. Žáci České republiky uspěli rovněž v oblasti přírodovědné a čtenářské gramotnosti – i v těchto doménách se nacházejí v oblasti nadprůměru.
Vydáno: 23. 01. 2024
  • Článek
Další článek ze série věnované výsledkům šetření TALIS 2013 se blíže zabývá tématem hodnocení učitelů a poskytování zpětné vazby. Mezinárodní šetření o vyučování a učení (TALIS) proběhlo v České republice a dalších 33 zemích a regionech na jaře roku 2013. Šetření sledovalo, jaké podmínky mají ve svém zaměstnání učitelé vyučující na úrovni ISCED 2 (v ČR se jedná o druhý stupeň základních škol a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) se zaměřením na ty aspekty jejich profese, které přispívají k efektivnímu vyučování a učení. V ČR bylo do šetření zapojeno 220 škol, pro které byl připraven dotazník pro učitele a dále dotazník pro ředitele škol.
Vydáno: 23. 02. 2015