Aktuality - strana 4

České pojetí nouzového stavu doprovázené opakovaným plošným uzavřením škol a vzděláváním distančním způsobem, ke kterému zdaleka ne všechny děti (a jejich rodiny) mají vhodné podmínky a potřebné kompetence , těžce dopadá na řadu z nich. Negativně ovlivňuje nejen možnosti, průběh a výsledky jejich vzdělávání, podepisuje se také na jejich duševním zdraví. Odborníci odhadují, že se jedná přibližně o deset procent nejvíce ohrožených dětí, na které má současná situace velmi dramatické dopady. Zavření škol, ale také omezení zájmového a neformálního vzdělávání i většiny obvyklých sociálních kontaktů však pochopitelně příliš nesvědčí žádnému dítěti.
Vydáno: 02. 06. 2021
Situace žáků i učitelů je aktuálně složitá, přesto každý učitel může začít přemýšlet, jak výuku v příštím školním roce zlepšit. Žáci mají nové zkušenosti se samostatným učením a má to pro ně velký význam. Pro učitele je důležité neztratit energii, motivaci a rovnováhu.
Vydáno: 02. 06. 2021
Jak může s návratem do škol pomoci kreativní vzdělávání? V čem se liší od jiných způsobů výuky a jak konkrétně funguje? Proč je umění a kreativita zásadní pro rozvoj dětské psychiky a nejrůznějších dovedností? Nejen na tyto otázky budou odpovídat ve veřejné online diskusi s názvem Umění a kreativita ve vzdělávání, která se uskuteční ve čtvrtek 3. června od 19.00 v Knihovně Václava Havla, David Tišer, ředitel organizace ARA ART a zástupce platformy uMĚNÍM, Romana Bartůňková, pedagožka na Gymnáziu Na Zatlance, Martin Provazník, zástupce ředitele ZŠ Strossmayerovo náměstí a Katarína Kalivodová, ředitelka Společnosti pro kreativitu ve vzdělávání. Role moderátora se ujme Tomáš Feřtek, novinář, dramaturg, scenárista a odborný konzultant EDUin. Diskuse se koná v rámci celoročních aktivit Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání a jako součást projektu Mladí ladí dětem. Pořadatelé jsou platforma uMĚNÍM, Mladí ladí jazz a Knihovna Václava Havla.  Akce bude streamovaná na YouTube kanálu Knihovny Václava Havla a facebooku platformy uMĚNÍM, Mladí ladí jazz, Společnosti pro kreativitu ve vzdělávání, EDUinu a DOXu. Dotazy diváci mohou pokládat přímo ve streamu na Facebooku nebo Youtube Knihovny Václava Havla. Více informací je k dispozici na https://fb.me/e/27gPYlNyy.
Vydáno: 02. 06. 2021
První výukovou videohru s názvem DigiStories
Vydáno: 02. 06. 2021
Rady a tipy, jak při distanční výuce poznat dítě v nouzi, jak mu pomoci a podpořit jej.
Vydáno: 02. 06. 2021
Dovolujeme si vás pozvat na mezinárodní konferenci, která se bude věnovat profesnímu rozvoji členů vedení škol a na které mimo jiné představíme Model systému podpory profesního rozvoje vedení škol v kontextu českých i zahraničních zkušeností. Bezplatná konference je určena zejména členům vedení škol a bude se konat 8. 6. 2021 pod hlavičkou projektu SYPO a Národního pedagogického institutu.
Vydáno: 01. 06. 2021
 Psychická nepohoda na školách je alarmující a tématu je třeba věnovat velkou pozornost, shodli se zástupci psychiatrické i pedagogické odborné veřejnosti v debatě pořádané NPI ČR a jeho projektem SRP.
Vydáno: 01. 06. 2021
Každý učitel slyšel o metodě plánování výuky, nazývané E-U-R nebo třífázový model učení, a mnozí ji i používají. Jejím popularizátorem je mezinárodní program Čtením a psaním ke kritickému myšlení, který ji vykoval z filozofie konstruktivistického přístupu k učení.
Vydáno: 01. 06. 2021
Není dne, abychom si nepřečetli v médiích o hackerských útocích na nás, běžné uživatele. Představa hackera s maskou na obličeji je nepochybně čas od času součástí myšlenek všech, kteří elektronické služby využívají. Jenže… Reálné nebezpečí spočívá daleko více v naší mysli, důvěřivosti a svým způsobem i na našem lajdáctví. Mezi cca 50 % účtů, u kterých lze najít prolomené heslo, se může řadit i ten váš.
Vydáno: 01. 06. 2021
V reakci na výzvy k nedodržování opatření ve školách publikujeme stanovisko MŠMT k tomuto.
Vydáno: 01. 06. 2021
Musí se sama škola učit? Jistě! Kvalitní průběžná a strategická zpětná vazba pro školy však často chybí. Nabízíme techniky a nástroje, které snižují přetížení učitelů a přitom zefektivňují výuku. Školám, které se neustále učí, jak učit co nejlépe.
Vydáno: 01. 06. 2021
Mgr. Eva Hansson Böhm, MSc, je absolventkou Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, oboru učitelství pro 1. stupeň ZŠ a učitelství všeobecně vzdělávacího předmětu pedagogika se zaměřením na řízení škol. Ve Švédsku absolvovala studium speciální pedagogiky a oborové studium švédštiny jako druhého jazyka. Od konce roku 2002 žije ve Švédsku, kde v současné době pracuje jako speciální pedagog na základní škole. Spolupracuje s Katedrou preprimární a primární pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
Vydáno: 01. 06. 2021
Každý bude mít od 1.6. zdarma 1x antigenní test týdně a 2x PCR test měsíčně.
Vydáno: 01. 06. 2021