Aktuality - strana 2

Novinky a inspirace pro každého, kdo  se zajímá o odborné vzdělávání
Vydáno: 26. 01. 2021
Více než polovina rodičů dětí z různých škol říká, že kvalita distanční výuky byla na podzim lepší, než v jarních měsících. Ke zlepšování došlo častěji podle rodičů z vyšších sociálních vrstev, kteří svoje školy hodnotili pozitivněji již na jaře. Učitelé podle rodičů většinou zvládají komunikaci s dětmi i s rodinou dobře. Rodiče žáků ve vyšších stupních vzdělávání ale považují rozsah vyučované látky za předimenzovaný. Tři čtvrtiny dětí jsou při distanční výuce podle svých rodičů méně motivované k učení než při výuce prezenční. Výzkum, který na reprezentativním vzorku 400 rodičů s dětmi na základních a středních školách provedla pro organizaci Učitel naživo a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy společnost PAQ Research v rámci svého dlouhodobého projektu Život během pandemie také ukazuje, že až okolo desetiny žáků mohlo mít i na podzim zhoršený přístup k distanční výuce kvůli nedostatečnému ICT vybavení a horší kvalitě připojení. Distanční výuka má negativní dopad na náladu a spokojenost dětí.
Vydáno: 26. 01. 2021
Americká učitelka Rita Pierson ve svém Ted Talku Každé dítě potřebuje hrdinu říká, že děti se nic nenaučí od těch, které nemají rády. Možná vás nemusí každé dítě mít opravdu rádo, ale aby se mohlo učit, potřebuje mít každé dítě pocit, že ho respektujete, že ho vnímáte, že se o něj zajímáte, že je pro vás důležité.
Vydáno: 25. 01. 2021
Pojem „střední článek“ se v posledních měsících objevuje čím dál častěji. Píší o něm média, mluví o něm ministr školství Robert Plaga, o středním článku debatují odborníci na seminářích, stal se i hlavním námětem 8. ročníku konference „Úspěch pro každého žáka“. Co je, resp. čím má být střední článek? A myslí všichni to samé, když o něm mluví?
Vydáno: 25. 01. 2021
Ve výčtu metod se velmi často objevuje „brainstorming“. Jde o jednu z evokačních metod, i když její využití může být mnohem všestrannější. Mnoho pedagogů předpokládá, že je to metoda velmi dobře realizovatelná a v podstatě „snadná“ – aniž by ji ovšem reálně používali. Představa, že žáci „vykřikují“ své nápady, jim připadá nepatřičná. Někteří mají i obavy z nadměrného hluku nebo z toho, že se rozvolní kázeň ve třídě. Taková činnost jde proti jejich řízení třídy: když opakovaně požadujete, aby žáci byli tiše a poslouchali učitelská moudra, nyní se vlastně děje opak.
Vydáno: 24. 01. 2021
Vyjádření v pořadu Otázky Václava Moravce
Vydáno: 24. 01. 2021
V prosinci 2020 schválil ministr školství Robert Plaga pilotáž středního článku podpory. 
Vydáno: 23. 01. 2021
Praktické příklady a cvičení - již ve středu 27. ledna 2021
Vydáno: 22. 01. 2021
Návrat závěrečných ročníků do škol
Vydáno: 22. 01. 2021
Šéf Asociace ředitelů základních škol Michal Černý v rozhovoru pro Právo řekl, že většina ředitelů bude raději, když se školy otevřou později, ale už definitivně. 
Vydáno: 22. 01. 2021
Zástupci malotřídních škol v Česku požadují, aby se do lavic mohli vrátit všichni jejich žáci bez ohledu na věk nebo třídu.
Vydáno: 22. 01. 2021
Do škol půjdou i závěrečné ročníky, divadla a kina přivítají diváky s respirátory  
Vydáno: 22. 01. 2021
Nejnovější data z dalších výzkumů ukazují, že učitel, který se cítí být v pohodě a vnímá sám sebe jako kompetentního k výkonu učitelského povolání, může v pozitivním směru ovlivňovat klima třídy. V důsledku toho má svůj podíl také na duševním zdraví svých žáků, a i proto je důležité toto téma nepodceňovat.
Vydáno: 22. 01. 2021
Ministr zdravotnictví Jan Blatný nastínil, že pokud to epidemická situace dovolí, mohli by se žáci prvního stupně vrátit do lavic vrátí začátkem února.
Vydáno: 22. 01. 2021
Lucie Štorková pracuje v základní škole v ulici Zdeňka Petříka v Kladně jako vychovatelka a asistentka pedagoga. „Ve školství jsem deset let, většinu času v pozici vychovatelky a vedoucí vychovatelky. Vnímám, že u asistentů i vychovatelů je podobný problém v neuznání, v nedostatečné společenské prestiži obou profesí,“ popisuje svou profesní dráhu a motivaci sdílet dosavadní zkušenosti, především z asistentské pozice. Okolo asistentů pedagoga a jejich práce totiž stále panuje řada mýtů a předsudků. Pojďme se podívat na život školy jejím pohledem.
Vydáno: 22. 01. 2021
Dlouholetá otázka jak propojit praxi a školní prostředí dostává v těchto pandemických dnech ještě intenzivnější ráz. Je jasné, že dost z učiva už dokázali školy překlopit do online světa, ale praxe a spojení s lidmi z profesí je větším oříškem.Řešením může být live stream, který propojí lektory kariérního rozvoje a osobnosti firemního prostředí se samotnými žáky.
Vydáno: 22. 01. 2021
Ministerstvo školství by mělo v příštím týdnu představit podobu maturit pro letošní jaro. Už dříve to avizoval šéf úřadu Robert Plaga. Právě letos mají maturity projít několika změnami i bez ohledu na pandemii koronaviru. Testy ve státní části se nebudou známkovat. 
Vydáno: 21. 01. 2021
Leden a únor patří v anketě o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos už tradičně regionálním kolům. Jejich posláním je vybrat semifinalisty a osobně se setkat se všemi přihlášenými učiteli a jejich žáky. V minulých letech žáci připravili a tři jejich zástupci předvedli porotě zajímavou a přesvědčující obhajobu nominace paní učitelky nebo pana učitele. Bohužel, osobní setkání v letošním ročníku není možné.
Vydáno: 21. 01. 2021
V letošním roce probíhá již čtvrtý ročník ceny, která se snaží vytipovat, ocenit a podpořit inspirativní pedagogy základních a středních kol a prostřednictvím sdílení dobré praxe napomoci zvýšení prestiže učitelského povolání a posílení statusu učitele v ČR.
Vydáno: 21. 01. 2021