Nakladatelství, čítanky a život Františka Radouška

Vydáno: 6 minut čtení
Bibliografické oddělení Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského edičně zpracovalo a k tisku připravilo druhé, přehlédnuté a doplněné vydání Čítanky Boženy Němcové.1) Poprvé tento výbor ze spisovatelčina díla určený pro mimoškolní četbu, jejž sestavil literární historik a středoškolský učitel Vincenc Vávra, vyšel před sto jedenácti lety.2) Při editorské práci na druhém vydání často vyvstávaly otázky o okolnostech vzniku vydání prvního, o edičním profilu nakladatelství, v němž Čítanka vyšla, a také o životní dráze osobností, které se na edici z roku 1911 podílely. Zvláště osud jejího nakladatele Františka Radouška patří k životním příběhům, jež stojí za připomenutí.

Nakladatelství, čítanky a život Františka Radouška
Mgr.
Dagmar
Petišková