Průzkum společnosti Člověk v tísni mezi středoškoláky

Mladým lidem jsou přisuzovány různé charakteristiky a přívlastky. Jací ale ve skutečnosti opravdu jsou? Na tyto otázky hledala odpověď společnost Člověk v tísni, která v prvním čtvrtletí letošního roku uspořádala mezi studenty českých středních škol rozsáhlé dotazníkové šetření. Průzkum probíhal ve spolupráci s agenturou Millward Brown, s. r. o, v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách, konkrétně projektu Kdo jiný?, který je zaměřen na podporu aktivního občanství mladých lidí.

Průzkum společnosti Člověk v tísni mezi středoškoláky
Mgr.
Markéta
Ševčíková

mediální koordinátorka v programu Jeden svět na školách
CÍLE
Průzkum zjišťoval
vztah studentů k aktuálním místním i globálním problémům, médiím, československým dějinám, romské menšině, jejich politické preference, spokojenost se školou, kterou navštěvují, či ochotu zapojit se do veřejného dění.
Kromě zjištění aktuálního stavu bylo jeho cílem
i porovnání výsledků
se stejným šetřením z přelomu roku 2008/2009.
METODIKA
V rámci dotazníkového šetření byly
náhodně osloveny školy
z kompletního seznamu středních škol v České republice. Do reprezentativního vzorku bylo v rámci jednotlivých typů škol náhodně vybráno celkem 1 100 respondentů, a to tak, aby
finální struktura vzorku
přesně odpovídala aktuálnímu poměrnému zastoupení studentů na různých typech středních škol (gymnáziích, učilištích a SOŠ v České republice).
VÝSLEDKY
„Výzkum přináší v mnohém znepokojivé výsledky a potvrzuje trendy, které naznačila předchozí šetření a výstupy dalších projektů. Názory a postoje středoškoláků často korespondují s tendencemi, které se projevují v celé české společnosti. Zdá se, že jsou studenti silně ovlivňováni médii a poměrně snadno slyší na zdánlivě jednoduchá řešení,“
komentuje výsledky Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách.
Jak bude s výsledky výzkumu dále pracovat program Jeden svět na školách?
„Je nutné hledat cesty, jak vést mladé lidi k větší účasti na občanské společnosti a využívání možností, které demokratická společnost nabízí. Výsledky výzkumu zohledníme při přípravě dalších aktivit v rámci dlouhodobého projektu Kdo jiný? zaměřeného na posilování občanské odpovědnosti a angažovanosti mladých lidí,“
uzavírá Karel Strachota.
Zajímají vás výsledky a závěry z obou dotazníkových šetření? Všechny najdete na internetových stránkách programu Jeden svět na školách (
www.jsns.cz