Celostátní seminář vychovatelek školních družin a školních klubů

Vydáno:

„Po těch pětatřiceti letech mě nejvíc baví práce se samotnými dětmi. My jsme malá venkovská družina a menší děti z první a druhé třídy se dají ještě hodně nadchnout jak pro práci výtvarnou, tak pro ekologickou výchovu, kterou hodně zařazuji. Starost mi dělá to, že i u těch nejmenších dětí stoupá agresivita a vulgární vyjadřování. Naši družinu navštěvují děti od první do páté třídy. Dřív to byla výhoda, protože ti starší dokázali mladším pomáhat a jít příkladem. Dneska ne. Objevuje se spíše to, že čtvrťáci a páťáci se snaží těm malým ubližovat. Pomoci může spolupráce s rodiči, obzvláště u nás na venkově, kde je lepší možnost se s nimi domluvit.“

Celostátní seminář vychovatelek školních družin a školních klubů
Mgr.
Svatava
Šimková
 
metodik pro vzdělávání, oddělení vzdělávání a podpory
Alena Kalousová ze školní družiny v Holoubkově byla jednou ze stovky účastnic, kterým byl ve dnech 6. a 7. června 2014 určen celostátní seminář vychovatelek školních družin a školních klubů v Praze. Ten pod názvem
Inspirace pro školská zařízení zájmového vzdělávání 2014
pořádal Národní institut pro další vzdělávání, jenž převzal od začátku letošního roku pomyslnou štafetu po Národním institutu dětí a mládeže.
Akce se konala v příjemném prostředí hotelu SOU gastronomie a podnikání. Na jejím zahájení byli přítomni hosté, jimž na situaci školních družin a školních klubů opravdu záleží: ředitelka NIDV Mgr. et Mgr. Helena Plitzová, její náměstkyně a projektová manažerka Mgr. Irena Hošková, zástupkyně Odboru pro mládež MŠMT Mgr. Ing. Andrea Šimáková, za měsíčník Řízení školy Mgr. Naďa Eretová, ředitelka SOU Ing. Zdeňka Matoušová, která poskytla celému setkání potřebné zázemí, a v neposlední řadě poslanec Parlamentu ČR a předseda Asociace vychovatelů školských zařízení Mgr. Petr Kořenek, který v závěru svého příspěvku řekl:
„Věřím, že se propojení bývalého NIDM s NIDV podařilo velmi dobře, a já s vámi budu velmi rád dále spolupracovat. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se pohybují v zájmovém vzdělávání, a hlavně bych chtěl poděkovat vám, kteří denně předstupujete před jeho účastníky.“
Ředitelka NIDV Helena Plitzová k tomu dodala:
„Chtěla bych při této příležitosti velmi poděkovat Asociaci vychovatelů školních družin a školních klubů, navázat na její dobrou spolupráci s NIDM a využít odborný potenciál asociace. I NIDV se už před spojením obou institucí podílel na podpoře vaší cílové skupiny a teď nastává doba, kdy to vše můžeme ve váš prospěch efektivně propojit a připravit cílenou profesní podporu, která vám ve vaší práci pomůže.“
Součástí celé akce obětavě připravené Jitkou Rydvalovou z NIDV byla i schůze Asociace vychovatelů školských zařízení a společenský večer, při kterém se účastnice dobře bavily, poznávaly se a vyměňovaly si zkušenosti. Nejdůležitější a nejočekávanější částí tohoto setkání byly ovšem workshopy, které probíhaly po oba dva dny a kde si účastnice mohly vybrat to téma, které je nejvíce zaujalo a zároveň přispělo k jejich profesnímu rozvoji. Šlo o vzdělávací dílny
Zdravé klima v neformálním vzdělávání, Výtvarné inspirace, Silnice za to nemůže, Dramatická výchova nás baví, Společně do přírody, Problematika zájmového vzdělávání a Zvyky a svátky v novém kabátě.
O tom, jak byly tyto programy přijaty, svědčí ohlasy jak z evaluačních dotazníků, tak z následných e-mailových reakcí, jako je třeba ta od Marie Štaflové z Prahy 4:
„Takového setkání jsem se účastnila poprvé a výsledek předčil mé očekávání. Jsem nadmíru spokojená. Úvod nám všem odpověděl na důležité legislativní otázky, výtvarná dílna nás nabila novou inspirací. Obzvlášť chci ale poděkovat za dramatickou dílnu. Ta byla velkým přínosem nejen spoustou nápadů, ale i tím, že mi umožnila poznat fajn lidi kolem a lépe i sebe samotnou.“
Hodnocení Marcely Hallové z Prahy 8 a Gabriely Knoblochové z Chomutova se vzájemně doplňují:
„Seminář byl velmi inspirativní, získala jsem spoustu nových poznatků, které určitě při své práci využiji.“
„Je nemožné navštívit všechny vámi nabízené semináře během jednoho setkání. Proto bych uvítala, kdyby bylo organizováno vícekrát do roka.“
A Monika Opočenská z Ústí nad Labem uzavírá jistě nejen za svou osobu:
„Seminář se mi velice líbil a příští rok bych ho chtěla opět navštívit.“

Související dokumenty