RNDr. Jindřich Kitzberger

  • Článek
Číst si zálibně knížku o krizích zavání trochu masochismem nebo sklony k destrukci, ale v případě publikace Ireny Trojanové a Zuzany Svobodové je to přece jen úplně jinak. Jde totiž vlastně o čtení uklidňující a optimistické, kdy čtenář může být sice chvílemi zaveden do těžších úvah a labyrintu pomyslných vykřičníků, nakonec se však, po prostudování všech kapitol, cítí posílen a zocelen, ba přímo osvěžen poznáním, jak lze na krize a jejich zvládání systematicky a systémově nahlížet.
Vydáno: 21. 09. 2021
  • Článek
Vzhledem k tomu, že ředitel školy je dle ustanovení školského zákona odpovědný za odbornou i pedagogickou kvalitu vzdělávání v dané škole a současně se jeho podpis nachází pod vydáním školního vzdělávacího programu, nemůžeme pochybovat o tom, že rozhoduje o obsahu výuky a nese za něj kompletní odpovědnost.
Vydáno: 15. 12. 2020
  • Článek
Modelový (i když – jak dále ukážeme – zdaleka ne jediný možný) případ: Učitel se chystá zahájit v rámci přírodopisu téma vzniku a vývoje vesmíru. Pečlivá příprava, texty, obrázky, videa… První lekce se zabývá velkým třeskem a následnými procesy. Žáci jsou zaujatí, těší se na pokračování. Ale před příští hodinou přijde nepříjemná zpětná vazba od některých rodičů – jako hluboce věřící si nepřejí, aby jejich dítě absolvovalo takto zaměřenou výuku. Buď učitel téma vynechá, nebo dítě přijde do školy zase až na „běžný“ přírodopis…
Vydáno: 24. 11. 2020
  • Článek
Článek vznikl na základě úvodního příspěvku předneseného autorem na Kulatém stolu ke Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+ v Dolních Břežanech v červnu 2019.
Vydáno: 16. 08. 2019
  • Článek
V českém základním školství se stále více začíná zabydlovat segment tzv. alternativních škol a roste zájem rodičů o vzdělávání dětí v těchto školách. Ve velké většině jde o školy soukromé, někdy i o skupiny rodičů v režimu tzv. domácího vzdělávání. Spíše výjimečně se jedná o školy veřejné (a v jejich případě jde nejčastěji o vytvoření alternativního programu v rámci jinak tradiční školy).
Vydáno: 14. 06. 2017
  • Článek
Cílem tohoto článku je analyzovat problematiku používání slovního hodnocení žáků ve školách z pohledu právního a manažerského, poukázat na některé potíže, které vyplývají ze současného právního stavu, a v neposlední řadě iniciovat diskuzi, která by v konečném důsledku pomohla vylepšit poněkud neuspokojivou současnou situaci a případně vedla k rozšíření slovního hodnocení, zvláště pak na 1. stupni základních škol.
Vydáno: 18. 08. 2016