Školní družina - strana 3

S dobou vedlejších a hlavních prázdnin je spojeno případné povinné snížení úplaty za zájmové vzdělávání ve školní družině zřízené státem, krajem obcí nebo svazkem obcí. Cílem článku je připomenout základní pravidla uvedeného snížení úplaty.
Vydáno: 21. 02. 2023
A máme tu první kreativní tvoření v roce 2023. Venku se ochladilo, brzy se stmívá, a tak nás to přirozeně táhne zůstat s dětmi pěkně v teple. I proto jsem si pro vás připravila několik nápadů, jako je sněhulák nebo výroba květináčku či koláže zvířátka. Co dnes všechno budeme potřebovat?
Vydáno: 13. 12. 2022
V roce 2022 vyšla v nakladatelství Portál kniha Lady Flachsové s názvem "Hry pro děti naživo i on-line". Kniha vznikla na půdě ZŠ T. G. Masaryka Milovice a autorka v úvodu děkuje vychovatelkám školní družiny, bez jejichž úsilí, nadšení a pomoci by nebylo možné knihu vydat. Kniha nabízí aktivity zejména pro děti, které navštěvují školní družinu, ale mohou ji využít i všichni ostatní, kteří realizují aktivity pro děti i dospělé ve volném čase. Publikace je doplněna ilustracemi Libora Drobného.
Vydáno: 13. 12. 2022
Do školních družin po celé České republice docházejí během školního roku tisíce dětí. Mnohé v družinách tráví několik hodin denně a paní vychovatelky jsou pro ně jedny ze zásadních osob v jejich dětském životě.
Vydáno: 13. 12. 2022
Kdo by nemiloval pokusy! Zájmové vzdělávání ve školních družinách je přímo ideální pro zajímavé a motivující činnosti, které u dětí stimulují a probouzejí zájem o vědu. Pojďme si připomenout několik velmi jednoduchých pokusů, které oživí hravé bádání. V tomto příspěvku bude hrát hlavní roli voda a postupně se přidají i další kapaliny.
Vydáno: 13. 12. 2022
V týdnu od 3. do 7. 10. probíhala na naší zbraslavské škole ve všech jedenácti odděleních celodružinová akce „Jablíčkový týden“.
Vydáno: 13. 12. 2022
V případě potřeby zaměstnavatele mohou být zaměstnanci vysláni k výkonu práce i mimo místo výkonu práce. Za jakých podmínek tak může zaměstnavatel učinit a jaké nároky zaměstnancům v souvislosti s pracovní cestou vznikají, popíšu v tomto článku.
Vydáno: 13. 12. 2022
Mezi rodiči dětí často dochází ke sporům, a to bez ohledu na to, zda v danou chvíli probíhá rozvod/rozchod, jsou již rozvedeni nebo stále žijí spolu. Tyto spory se pak obvykle dotýkají i jejich dítěte či dětí a následně se přenášejí na půdu školy, která je tím do konfliktu zatahována.
Vydáno: 13. 12. 2022
Cílem článku je shrnout aktivity a skutečnosti důležité pro činnost školní družiny a školního klubu ve 2. pololetí školního roku 2022/2023. V případě, že se činnost týká pouze družin nebo školních klubů určitého zřizovatele, je tato skutečnost uvedena. Text vychází z právní úpravy platné a účinné ke dni publikování článku.
Vydáno: 13. 12. 2022
Dnes jsem si pro vás připravila tři tipy na podzimní tvoření s dětmi. Využijte krás podzimu a zajděte s dětmi na procházku a nasbírejte barevné listy, protože čeho je na podzim opravdu dost, je listí. Nasbírejte listí různých barev, tvarů, velikostí, ze kterých vyrobíme společně s dětmi zvířátka. Také si vyrobíme "zamrzlý" obrázek a k tomu všemu svůj vlastní "vintage" papír, do kterého děti můžou na Vánoce balit dárečky, které vytvořily pro rodiče a kamarády.
Vydáno: 18. 10. 2022
Děti si myslí, že ano. A vlastně proč ne, dětská fantazie nezná hranic. Jak by asi vypadal medvěd při hře na elektrickou kytaru, nám děti ukázaly při jednom vystoupení. Poté, co skončila písnička Medvíďata v naší ZOO, jsme se jich ptali, co by tak ti medvědi mohli ještě dělat. Odpověď přišla obratem: přeci plavat a hrát na elektrickou kytaru.
Vydáno: 18. 10. 2022
Pokud máte možnost vytvořit v družině tandem s kolegyní nebo kolegou, je skvělé se do toho pustit. Každý máme své silné a slabé stránky a je fajn, když vás kolega povzbudí a vyzdvihne vaše silné stránky, a naopak doplní vaše slabé stránky. Je to oboustranně výhodné a nejvíce si z těchto společných aktivit odnesou zúčastněné děti. Paní vychovatelka už může být okoukaná a s novou tváří přijde do družiny i nová energie. V příspěvku nabízím pro inspiraci několik aktivit ze společného tandemu, který jsme zaměřili na hudebně dramatické aktivity.
Vydáno: 18. 10. 2022
Díky dětem ze školních družin a klubů vznikl družinový kalendář. Opět jedna ze společných akcí, které pořádají paní vychovatelky z našeho města Chomutova.
Vydáno: 18. 10. 2022
Jak se věci dostanou do obchodů a kde vlastně vznikají? Tohle si mohli vyzkoušet dospělí i děti ve školní družině. Zjistili, jaká je důležitost lidské práce i času, a zažili radost a hrdost z vlastního díla. Zároveň si vyzkoušeli práci s netradičními materiály, kterými byly dřevo a plst.
Vydáno: 18. 10. 2022
V tvořivé hře dáváme dětem prostor pro volnou tvorbu, podněty k poznávání různých materiálů a podporu v budování bezpečných návyků při práci s nástroji. Neděláme práci za děti, učíme se chybou a dáváme dětem tolik času, kolik pro své nápady potřebují. Zaměřujeme se na proces tvorby, ne na výsledný výrobek podle vzorů, necháváme děti si tvoření prožít a získávat zkušenosti. Nebereme dětem hotové výrobky, necháváme jim je na hraní, aby je mohly rovnou používat a zapojit do své hry.
Vydáno: 18. 10. 2022
"Ve hře dítě vždy překračuje svůj věk, překračuje své běžné chování. Ve hře se dítě chová, jako by samo sebe o hlavu přerostlo." Citát Lva Vygotského je úvodem knihy "Svobodná hra", kterou na základě mnoha vlastních zkušeností napsali manželé Justina a Petr Danišovi. Kniha, kterou Justina doplňuje velmi zajímavými semináři na totožné téma, je erudovanou inspirací a zároveň jakýmsi mottem, že bychom na význam hry neměli zapomínat.