Nezařazeno

Herečka, komička a moderátorka, ale i lektorka v oblasti vztahů, vědomí a komunikace. Simona Babčáková je oblíbená pro své nejen komediální role z televize a divadla, životní cesta ji ale přivedla i ke konání besed a přednášek na různá témata spojená s lidským poznáním a vnímáním světa. O tom i o jejích představách o ideálních změnách ve školství, alternativních způsobech výuky ve školách a v nastavení současného systému, ale také o duševním zdraví a hledání sama sebe, jsme si povídali v dnešním rozhovoru.
Vydáno: 21. 10. 2022
Součástí osmdesát let staré lidické tragédie se stal i zvláštní „experiment“. Nacisté v intencích své zvrhlé ideologie a pseudovědeckých teorií několik lidických dětí vybrali k „poněmčení“. Celkem 88 lidických dětí ve věku od tří do patnácti let po osudném 10. červnu 1942 deportovali do Lodže na obsazeném polském území. A zatímco velkou většinu z nich následně zavraždili pravděpodobně v pojízdné plynové komoře, devět dětí dostalo šanci na nový život. Patřil k nim i Václav Zelenka.
Vydáno: 21. 10. 2022
Kdy jste naposledy napsali něco delšího vlastní rukou, a ne na počítači? A kdy naposledy to byl souvislejší text, u kterého jste vedle obsahu hleděli i na vizuální prezentaci? Kaligrafka Michala Matysová se věnuje v třetím tisíciletí stále vzácnějšímu oboru. Nejenže je schopna věrně zachytit určitý text, ale zároveň se orientuje napříč historickými obdobími, a reprodukuje tak i dobové nápisy. Jak sama říká, právě v době počítačů si lidé ke krasopisectví nebo přímo kaligrafii nacházejí cestu jen těžko. I přesto se ale právě k vědě o krásném písmu dospělí v dnešní době dostávají třeba pomocí speciálních kurzů.
Vydáno: 21. 10. 2022
Kniha Odsunuté děti popisuje příběhy pěti německých pamětníků. Vzpomínají na odsun z Československa, který prožili jako děti. Kniha letos získala ocenění Zlatá stuha v kategorii komiksu a nyní vám přinášíme rozhovor s jedním z jejích spoluautorů Janem Blažkem.
Vydáno: 18. 10. 2022
Téměř stovka učitelů z celé České republiky se 22. září 2022 sešla na Slavnosti škol Paměti národa, která se tentokrát konala ve vile Grébovka v Praze 2. Pořádá ji organizace Post Bellum a chce touto formou ocenit a propojit pedagogy, kteří se zapojují do vzdělávacích projektů a mají zájem o projektovou výuku a nové trendy ve výuce moderních dějin. Aktivit vzdělávacího oddělení se ročně účastní bezmála tisíc učitelů.
Vydáno: 18. 10. 2022
Na základě řady návštěv škol byl s pomocí spektrometru zjištěn plošný výskyt nízké osvětlenosti a nevhodné spektrální složení světla z běžně využívaných světelných zdrojů v dlouhovlnné červené a krátkovlnné modré a azurové části spektra, která výrazně ovlivňuje kognitivní výkon, zdraví, vitalitu, vizuální komfort a subjektivní spokojenost studentů, pedagogů a dalších zaměstnanců školy.
Vydáno: 01. 04. 2020