PhDr. Ondřej Andrys, MAE, MBA, MPA

  • Článek
Zajištění výživy dětí, žáků a studentů je samozřejmě nedílnou součástí vzdělávacího procesu a spolu s ovlivňováním výživy dětí a mládeže je i důležitou společenskou činností. Školní stravování se tak stává významnou součástí školských služeb poskytovaných v rámci vzdělávacího systému. Vytváření zdravých stravovacích návyků s důrazem na vyvážený a plnohodnotný jídelníček v zařízeních školního stravování spolu s naplňováním nutriční politiky státu přispívá k výchově ke zdravému životnímu stylu a jeho osvojování v návaznosti na školní vzdělávací programy. Současně je třeba připomenout, že rozsáhlá a propracovaná infrastruktura školního stravování tak, jak ji známe z českého prostředí, je v mnoha ohledech mezinárodním unikátem, o který je třeba pečovat a efektivně jej využívat.
Vydáno: 18. 10. 2022
  • Článek
V uplynulém školním roce 2021/2022 se Česká školní inspekce (dále ČŠI) mimo jiné zaměřovala také na problematiku hodnocení podpory pohybových dovedností a pohybových aktivit žáků základních a středních škol. Toto téma vnímá ČŠI dlouhodobě jako naléhavé a jeho význam se ještě umocnil i v kontextu sledování různých dopadů pandemie nemoci covid-19, která v uplynulých dvou letech významně zasáhla také vzdělávání a přímo jednotlivé školy a jejich žáky a která do značné míry negativně ovlivňovala vzdělávání i ve školním roce 2021/2022.
Vydáno: 20. 09. 2022
  • Článek
V červnu 2022 představila Česká školní inspekce odborné veřejnosti zcela nový metodický portál s názvem Kvalitní škola ( www.kvalitniskola.cz ). Cílem tohoto metodického portálu je maximální podpora škol a školských zařízení, jejich ředitelů a učitelů na cestě ke zvyšování kvality poskytovaného vzdělávání, a to zejména s využitím metod, postupů a nástrojů vlastního hodnocení. Metodický portál je tedy základním zdrojem inspirací zejména pro vlastní hodnocení a poskytuje vedení škol a učitelům na jednom místě mnoho relevantních podkladů využitelných při sledování kvality vzdělávání a při aktivitách vedoucích k jejímu zvyšování.
Vydáno: 20. 09. 2022
  • Článek
Na začátku prosince 2021 zveřejnila Česká školní inspekce novou sekundární analýzu, která se na pozadí výsledků mezinárodního šetření PISA 2018 věnuje problematice čtenářství a čtenářských strategií pro pokročilé 21. století. Mezinárodní šetření jsou zásadním zdrojem externí evaluace českého vzdělávacího systému a konkrétně do šetření PISA se Česká republika zapojuje již od roku 2000. V roce 2018 byla hlavní sledovanou oblastí tohoto šetření čtenářská gramotnost patnáctiletých žáků.  
Vydáno: 18. 01. 2022
  • Článek
Ve školním roce 2020/2021 byla v důsledku mimořádných opatření proti šíření nemoci covid-19 na většině základních škol (dále i „ZŠ“) a středních škol (dále i „SŠ“) v České republice od října 2020 až do dubna a května 2021 realizována výuka žáků převážně distančně. Česká školní inspekce (dále i „ČŠI“) již od nástupu pandemie nemoci covid-19 na jaře 2020 realizaci distančního vzdělávání systematicky sledovala a vyhodnocovala a průběžně poskytovala školám metodickou podporu. Poslední tematická zpráva reflektující distanční vzdělávání na základních a středních školách v kontextu ročních zkušeností škol s touto formou výuky byla vydána v březnu 2021 a k dispozici je, stejně jako tematické zprávy popisující realizaci distančního vzdělávání na základních a středních školách v první vlně pandemie na jaře 2020, na webových stránkách www.csicr.cz.
Vydáno: 14. 12. 2021
  • Článek
V úterý 29. června 2021 schválil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga po projednání v poradě vedení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Plán hlavních úkolů České školní inspekce na školní rok 2021/2022. Ten je členěn na úkoly stálé, specifické, další a rozvojové. Následující text poskytne stručný komentář k několika vybraným specifickým úkolům, jimž se bude Česká školní inspekce v nadcházejícím školním roce věnovat. Plné znění plánu hlavních úkolů včetně všech příloh s příslušnými podrobnostmi k jednotlivým úkolům je k dispozici na  www.csicr.cz.
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
Nedávno si Česká republika připomínala rok od nástupu pandemie nemoci covid-19, která kromě jiných oblastí velmi výrazně zasáhla také do oblasti vzdělávání. Česká školní inspekce již od dubna 2020 sleduje a vyhodnocuje realizaci distančního vzdělávání, jeho proměn, pozitivních posunů i problematičtějších aspektů, které s sebou tato náročná forma vzdělávání nese. Hlavním cílem každé aktivity České školní inspekce v období distančního vzdělávání je vysledovat pozitivní a inspirativní přístupy škol v různých problematikách souvisejících s distanční výukou, v případě potřeby školám metodicky pomáhat a diskutovat s nimi vhodné cesty k poskytování udržitelného distančního vzdělávání a také připravovat náměty a doporučení pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pro nastavení využitelné centrální podpory směrem ke školám. Veškeré výstupy České školní inspekce jsou k dispozici na  www.csicr.cz.
Vydáno: 23. 04. 2021
  • Článek
Nástup pandemie nemoci covid-19 v březnu 2020 a velmi dlouho trvající distanční vzdělávání s sebou v mnoha případech přinesly ještě dramatičtější omezení pohybových aktivit žáků, které jsou i v běžných časech u velkého množství z nich naprosto nedostatečné. Téma školní podpory pohybových dovedností žáků je tak v kontextu řešení různých dopadů pandemie a postupného návratu žáků k prezenčnímu vzdělávání velmi naléhavé. Učitelé, dětští lékaři, sportovní trenéři i další odborníci již dlouho upozorňují na to, že vedle ostatních problematických jevů, které s sebou dlouhá doba distančního vzdělávání přinesla, má nízká pohybová aktivita velkého množství žáků podstatný vliv na jejich současnou i budoucí zdravotní kondici i na psychickou pohodu a duševní zdraví.
Vydáno: 20. 04. 2021
  • Článek
V důsledku vývoje pandemie nemoci covid-19 byly na jaře roku 2020 školy nuceny na určitou dobu poprvé kompletně přejít na distanční formu výuky.1) Tato mimořádná situace, na kterou školy, žáci ani jejich rodiče nebyli systematicky připravováni, do procesu vzdělávání a jeho organizace vnesla zcela nový prvek a dopady mimořádných opatření, ať už pozitivní (např. zvýšení míry digitalizace vzdělávacího procesu a jeho organizace), nebo negativní (např. nerovnoměrnost dopadů vzdělávání na jednotlivé žáky), se pochopitelně promítnou i do období školního roku 2020/2021. A právě sledování a vyhodnocování dopadů mimořádných opatření z jara i podzimu 2020 na přípravu, organizaci i podobu výuky, na práci ředitelů škol i učitelů i na vzdělávací výsledky žáků je jedním z velmi důležitých úkolů, kterým se Česká školní inspekce bude po celý školní rok 2020/2021 věnovat. Výsledky tohoto sledování a hodnocení ve vztahu k dopadům do vzdělávání ve školním roce 2020/2021 budou představeny souhrnně v závěru školního roku.
Vydáno: 15. 12. 2020
  • Článek
Povinností státu, reprezentovaného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, je řídit vzdělávací soustavu v České republice a zajistit podmínky pro to, aby bylo možné dětem, žákům i studentům (dále jen „žáci“) na všech místech země poskytovat kvalitní vzdělávání. To je úkolem jednotlivých škol, s podporou jejich zřizovatelů. Zpětná vazba o kvalitě poskytovaného vzdělávání je pak velmi důležitou podmínkou pro nastavování tzv. evidence-based policy, tedy opatření, která se zakládají na reálných datech a mají potenciál kvalitu vzdělávání kontinuálně zvyšovat.
Vydáno: 22. 10. 2020
  • Článek
Vzdělávání ve druhém pololetí školního roku 2019/2020 bylo výrazně poznamenáno opatřeními souvisejícími s pandemií nemoci covid-19. Po většinu tohoto období byla zakázána osobní přítomnost dětí, žáků a studentů (dále jen „žáci“) ve školách a vzdělávání bylo realizováno distančními metodami. Školy a jejich učitelé toto náročné období většinově zvládli, přestože průběh a pojetí vzdělávání na dálku byly v různých školách různé. Podrobnosti jsou k dispozici v tematické zprávě Vzdělávání na dálku v základních a středních školách, která je ke stažení na www.csicr.cz.
Vydáno: 22. 09. 2020
  • Článek
Česká školní inspekce připravila pro učitele ZŠ a SŠ specifické vzdělávací programy, jejichž cílem je naučit pedagogy v hodinách využívat úlohy uvolněné z mezinárodních šetření PIRLS, TIMSS a PISA. Tyto úlohy mají výrazný didaktický potenciál a kromě své evaluační role mohou dobře posloužit také jako nástroj pro zvýšení kvality výuky čtenářských, matematických a přírodovědných dovedností žáků na obou stupních ZŠ i na SŠ. Takto koncipovanými vzdělávacími programy prošlo dosud již více než 6 000 učitelů ze všech krajů České republiky.
Vydáno: 22. 09. 2020
  • Článek
Jedním z důležitých cílů České školní inspekce v rámci inspekční činnosti v oblasti školního stravování je poskytovat školám, resp. pracovníkům školních jídelen, inspiraci při sestavování jídelních lístků tak, aby škola nabízela stravování, které bude nejen respektovat předepsané výživové normy, ale nabízené pokrmy budou zároveň dostatečně atraktivní, pestré, nestereotypní a založené na využívání čerstvých surovin. Takto koncipované jídelní lístky pak mohou významně podpořit zvýšení počtu dětí a žáků, kteří se ve školních jídelnách každodenně stravují.
Vydáno: 18. 08. 2020
  • Článek
Jedním z důležitých specifických úkolů České školní inspekce v uplynulém školním roce bylo také hodnocení vzdělávání v tématech souvisejících s dopravní výchovou na základních školách a víceletých gymnáziích. Součástí této tematicky zaměřené inspekční činnosti bylo také zjišťování znalostí a dovedností žáků 6. a 9. ročníků ZŠ v dopravněbezpečnostních problematikách. Prezenční inspekční činnost byla provedena na vzorku 401 škol, testováno bylo 5 902 žáků 6. ročníku a 4 537 žáků 9. ročníku ZŠ. Na přípravě a realizaci šetření, stejně jako na vyhodnocování zjištění, se významně podíleli také odborní pracovníci samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR.
Vydáno: 21. 01. 2020
  • Článek
Při sledování a hodnocení vzdělávání se Česká školní inspekce dlouhodobě zaměřuje také na podporu nadaných, talentovaných a mimořádně nadaných dětí, žáků a studentů (dále jen „žáci“). Z nejrůznějších šetření se ukazuje, že oblast podpory a vzdělávání nadaných žáků je ve školách stále spíše v počátečním stadiu a ve srovnání se vzděláváním žáků se speciálními vzdělávacími potřebami je tato oblast v praxi mnohem méně akcentována a mnohem méně podporována. A to jak na úrovni vlastní práce škol, tak i co se týče systémových opatření na centrální úrovni (i když tady je situace přece jen dnes lepší, než byla např. při novelizaci školského zákona k 1. 9. 2016). Důvodů je samozřejmě více, včetně řady objektivních překážek, i tak je ale namístě na tyto skutečnosti upozorňovat a společně přemýšlet nad tím, jak ke zvyšování kvality a efektivity vzdělávání nadaných a talentovaných žáků přispívat.
Vydáno: 12. 12. 2019
  • Článek
Stížnosti a podněty, které jsou ze strany nejrůznějších osob směřovány jak k ředitelům škol, tak i k České školní inspekci, jsou ve vzdělávacím prostředí dlouhodobým a poměrně živým tématem. Korektní a úspěšné vyřešení stížnosti či podnětu již na úrovni školy vytváří prostor věnovat více času jejímu rozvoji a zvyšování kvality vzdělávání na jedné straně a zároveň snižuje pravděpodobnost podání stížnosti k České školní inspekci na straně druhé. Prošetřování stížnosti ze strany České školní inspekce navíc představuje velkou zátěž pro všechny dotčené aktéry, a je tedy evidentní, že je vhodné přijímat taková opatření, která povedou k úspěšnému vyřešení situace již v samotném počátku, tedy ve škole.
Vydáno: 04. 12. 2019
  • Článek
Při sledování a hodnocení vzdělávání se Česká školní inspekce dlouhodobě zaměřuje také na podporu nadaných, talentovaných a mimořádně nadaných dětí, žáků a studentů (dále jen „žáci“). Z nejrůznějších šetření se ukazuje, že oblast podpory a vzdělávání nadaných žáků je ve školách stále spíše v počátečním stadiu a ve srovnání se vzděláváním žáků se speciálními vzdělávacími potřebami je tato oblast v praxi mnohem méně akcentována a mnohem méně podporována. A to jak na úrovni vlastní práce škol, tak i co se týče systémových opatření na centrální úrovni (i když tady je situace přece jen dnes lepší, než byla např. při novelizaci školského zákona k 1. 9. 2016). Důvodů je samozřejmě více, včetně řady objektivních překážek, i tak je ale namístě na tyto skutečnosti upozorňovat a společně přemýšlet nad tím, jak ke zvyšování kvality a efektivity vzdělávání nadaných a talentovaných žáků přispívat.
Vydáno: 22. 10. 2019
  • Článek
Je všeobecně známo, že vzdělávání se nemusí odehrávat pouze v rámci vyučovacích hodin, ale kdykoli a kdekoli. Ve škole, ve školní družině či školním klubu, na zahradě, v lese nebo třeba před monitorem počítače. Propojování formálního vzdělávání ve škole s dalšími formami vzdělávání, s významnou rolí vzdělávání zájmového, je velkým tématem i v současnosti. Zůstaneme-li v prostředí školních družin a školních klubů, musíme konstatovat, že zdaleka nemá jít a nejde o nějaké hlídání mladších či starších žáků v době, kdy nemají vyučování a nemohou z různých důvodů ještě odejít domů. Jde o regulérní vzdělávací a výchovný proces, přičemž platí, že vychovatelé mohou udělat mnoho proto, aby čas strávený ve škole byl pro žáky přínosem.
Vydáno: 20. 08. 2019
  • Článek
Zřizovatelé škol a školských zařízení (dále jen "školy") jsou velmi důležitými aktéry ve vzdělávací politice, kteří musí být vnímáni jako partneři všech, kteří do vzdělávacího procesu nejrůznějšími způsoby vstupují. Naprosté většině zřizovatelů škol určitě v principu záleží na tom, aby ředitel, učitelé i všichni další pracovníci měli pro své nelehké úkoly co nejlepší podmínky, aby děti, žáci a studenti (dále jen "žáci"), kteří do jejich škol chodí, se v nich cítili dobře, aby se dobře cítili také všichni pracovníci školy, aby byli spokojeni i rodiče a aby se celá školní komunita podílela na kvalitním životě obce nebo kraje. Zároveň se průběžně zvyšuje podíl zřizovatelů, kteří se snaží podporovat také kvalitu vzdělávání, kterým záleží na tom, jak efektivní je vzdělávací proces v jejich školách, a kteří zároveň přemýšlejí, jak své školy v kontinuálním zvyšování kvality poskytovaného vzdělávání nebo v udržení její vysoké úrovně ze své pozice podporovat.
Vydáno: 11. 06. 2019
  • Článek
Zvýšený zájem rodičovské veřejnosti o kvalitu škol, které vzdělávají jejich děti, je pochopitelnou součástí záměru většiny rodičů zajistit pro své děti kvalitní a smysluplné vzdělání, které bude reflektovat výzvy současnosti i budoucnosti, bude pro děti atraktivní, umožní vytvořit jim pozitivní vztah ke škole i k učení jako celoživotnímu procesu a dokáže je vybavit potřebnými znalostmi a dovednostmi, které budou pro další úspěšný život či navazující vzdělávání potřebovat. To vše v bezpečném a vstřícném prostředí, které bude respektovat individuální potřeby jednotlivých dětí a žáků a bude na ně působit takovými metodami a formami, které podpoří jejich chuť se vzdělávat a které přispějí k dosahování odpovídajících vzdělávacích výsledků.
Vydáno: 19. 03. 2019