Škola a její okolí

Pro uvedení do dnešního tématu se na chvíli vydám proti proudu času. Myslím si, že každý učitel by měl trochu nahlédnout pod pokličku dřívější vzdělávací politiky nutící školy soupeřit o žáky, stavět jejich ředitele jako konkurenty proti sobě a vnášet více firemních nešvarů, než bylo ve skutečnosti potřeba. Nechci vás učitele zatěžovat zdánlivě ředitelskými tématy, ale napíšu jednu věc – kvůli tehdejšímu tzv. normativnímu financování škol byla často vaše ředitelka nebo ředitel samotným systémem tlačen(a) k nabírání co největšího množství žáků a jejich udržení z jednoho důvodu: aby vás všechny uživil(a) a zajistil(a) pro celou školu existenci.

Vím, tak jednoduché a černobílé to úplně nebylo, ale ilustruji na tom změnu algoritmu posledních let, kdy se konečně mluví o spolupráci mezi školami (zejména v nejbližším okolí) a podporuje se s jedním zásadním cílem – snižovat rozdíly mezi školami, vyrovnávat ša