Interakce prostředí rodiny a školy

Vydáno:

V dnešní době, kdy se prodlužuje doba profesní přípravy a posouvá se čas odchodu z domova a osamostatnění od rodiny, tráví děti a dospívající převážnou část prvních dvou desetiletí života v prostředí rodiny a školy. Tyto instituce jsou považovány za základní socializační činitele a jejich vliv na vývoj a utváření osobnosti dětí a dospívajících bývá považován za stěžejní.

Interakce prostředí rodiny a školy
Mgr. Bc.
Jana
Lidická
školní psycholog, Akademické gymnázium Štěpánská, lektorka projektu „Psychologie jinak“ a psychosociálních programů
Dnešní mladá generace dospívá také v době zvýšené orientace na profesní kariéru, změn fungování tradiční rodiny, liberalizace společnosti, poklesu autority rodičů a učitelů a nárůstu problémového chování a patologických jevů mezi mládeží.Stěžejní instituce, které nejvýrazněji zasahují do procesu socializace a utváření osobnosti jedinců, proto nelze nahlížet zcela odděleně.
Skrze rodinu si osvojujeme požadavky a normy společnosti, získáváme první modely k napodobování, učíme se základní sociální interakci a osvojujeme si první sociální role. Dochází k
formování osobnosti dítěte a jeho socializaci.
Jako nejefektivnější prostředek edukačního působení rodiny bývá označována společná činnost rodičů s dětmi, která je prostorem pro sociální komunikaci a interakci i sociální učení. Společné činnosti rodičů a dětí podporují příznivé emoční klima, vzájemné poznávání i porozumění. Rodiče neučí dítě pouze vzorce chování, ale přispívají k interakci rodič-dítě především svými emocemi. Funkční rodina s kladným emočním vztahem rodičů k dítěti a s trvalou láskyplnou péčí podporuje rozvíjení emočních charakterových aspektů osobnosti dítěte i jeho schopností.
Specifikum socializačního působení školy je mj. v jejím dlouhodobém, systematickém a cílevědomém, profesně podpořeném působení. Učitelé a spolužáci se pro dítě ve škole stávají významnými druhými.
Studie vlivu školního prostředí ukazují, že ty samé faktory, které ovlivňují pozitivní změny v chování dospívajících v rodině, jsou důležité i ve škole. Žáci ve škole lépe prospívají a jsou do školního prostředí více vtažení, navštěvují-li školy, které jsou jak vnímavé k jejich potřebám, tak náročné na požadavky a jejich kontrolu.
Školní prospěch a adaptace na školní prostředí se vzájemně ovlivňují. Školní prostředí, ve kterém jsou podporující a pozitivní vztahy mezi žáky a učiteli, kteří zároveň kladou požadavky, pozdvihuje pocit pohody dospívajících i jejich prospěch.
Škola může působit, obdobně jako rodina,
silně na rozvoj vědomostí a dovedností
i rozličných vlastností osobnosti. Může se ale také stát
zdrojem trápení, frustrací, strachu, nudy či odporu.
Je nejen institucí zprostředkující působení makroprostředí na jedince, předávající dítěti společenské poznatky a normy, ale zároveň místem setkávání člověka s člověkem, učitele s žáky, je prostředím pro sociální interakci a komunikaci a vznik mezilidských vztahů. Klima školy tak ovlivňuje postoj dítěte ke škole i její vliv na jeho vývoj.
Vztah mezi učitelem a jeho žáky je považován za jednu z klíčových podmínek úspěchu edukačního působení školy.
Učitel má školou, jako společenskou institucí, připsanou roli vedoucího, který žáky vede, organizuje a řídí jejich činnost. Působí na žáky svým záměrným výchovným působením, ale i celou svou osobností, svými temperamentově-charakterovými vlastnostmi, svým vztahem, celkovým projevem, způsobem komunikace a záměrné i nezáměrné interakce.
Hovoří-li o socializační a výchovné funkci rodiny a školy, nelze opominout jejich vzájemný vztah, který má na výsledný dopad edukačního působení na mladistvého také svůj vliv.
Škola převzala část vzdělávací a výchovné úlohy rodiny.
Dnešní děti a dospívající tráví v prostředí školy značnou část svého času, a
škola se tak stává součástí životního stylu rodiny.
Podle potřeb školy (rozvrh hodin, prázdniny, rozvržení zkoušek a testů) se do velké míry řídí čas rodin a škola se se svými požadavky odráží také v hodnotovém žebříčku rodiny školáka. Školní úspěch či problémy se stávají jedním z předních rodinných témat na několik dlouhých let.
Funkce rodiny a školy se doplňují především ve svém socializačním působení, ale mohou se také dostat do vzájemného střetu, liší-li se výrazně jejich hodnotové systémy.
Odlišnost hodnot bývá mj. způsobena oddálením školního prostředí od intimního prostředí rodiny v dnešní době. Působení školy a rodiny se může dostávat také do konfliktů s působením dalších socializačních činitelů, jako např. vrstevnické skupiny či médií. Jeden z nejvýrazněji se projevujících rozdílů mezi působením rodičů a učitelů je skutečnost, že zatímco
působení rodičů je charakterizované primárně intimitou a emocionalitou, vliv učitele se pojí s výkonem profese.
K výkonu učitelské profese jsou třeba různorodé profesní kompetence (odborné, didaktické, diagnostické, sociální), které by měli učitelé získat během vysokoškolského studia. Učitele lze tedy v určitém smyslu označit za institucionálně připraveného profesionála, zatímco rodič je laikem, který jedná na základě svých zkušeností, instinktů a „selského“ rozumu.Učitelé mají výhodu, že pracují s vrstevnickou skupinou, která dětem poskytuje přirozené prostředí pro srovnávání, různé formy sociálního učení a zároveň poskytuje větší možnosti stimulace. Učitel může navíc využít svých profesních dovedností. Na druhou stranu ale
učitel nemůže mít k dítěti tak intenzivní citový vztah.
Pro dítě je optimální, odpovídají-li hodnoty preferované rodinou více méně požadavkům společnosti, zastupované školou.
Zájem rodičů o dění ve škole a školní úspěšnost dítěte má pozitivní souvislost s jeho školní úspěšností.
Projevy tohoto zájmu se odrážejí např. v pomoci při domácí přípravě, čímž dávají rodiče dítěti najevo, jaký má pro ně školní prospěch i ono samo význam.
Rodina působí svými socio-kulturními charakteristikami na motivaci dítěte, na průběh a výsledky jeho učení i volnočasové činnosti a formování psychických vlastností.
Rodiče stimulují děti svým kladným postojem ke vzdělání, kultuře a různorodým zájmovým činnostem. Nedostatek podporujících rodinných vztahů pak může být spojen s horší školní přizpůsobivostí.
Mezi faktory rodinného prostředí, které podporují školní úspěšnost, bývá řazen relativně
vysoký stupeň organizace a pravidel, což zahrnuje např. určení pravidelného času a podmínek pro školní přípravu.
Rodinná pravidla mohou také snižovat stres z neustálých změn v mimoškolním prostředí, a tím přispívat k dobrému prospívání ve škole.
S pozitivními školními výsledky se pojí interakce rodičů a dětí, které se vyznačují silným a podporujícím vztahem. Poměr pozitivního a negativního rozměru vztahu dospívajícího s rodiči, stejně jako stupeň sociální podpory ze strany členů rodiny tak, jak ji dospívající vnímá, je signifikantním prediktorem školní úspěšnosti.
Silné vazby s rodiči podporují školní úspěch
mj. i nepřímo jako prevence proti chování, které může být v úzké souvislosti se školními problémy (např. záškoláctví). Za úspěšnější bývají považováni žáci z prostředí charakterizovaného kladným až extrémně kladným emočním vztahem s řízením bez krajních forem požadavků i volnosti.
Problémy s prospěchem mají naopak děti z rodin se záporným emočním vztahem rodičů k dítěti a extrémními formami řízení.
V současné době prochází instituce rodiny značnými změnami a rodina přestává plnit některé své tradiční funkce. Vztah s učiteli může v některých případech významně kompenzovat nedostatečně funkční vztahy v rámci rodiny. Přestože učitelé a škola jako instituce mohou celkově rozvíjet u dětí a dospívajících hodně pozitivního, nemohou v žádném případě nahrazovat rodinu.
Učitel by měl přesto rozumět mocnému vlivu rodinného prostředí, které nemůže příliš ovlivnit, ale podporou dítěte ve škole a chápáním jeho potřeb mu může usnadnit vyrovnání se s domácími problémy.
POROVNÁNÍ SUBJEKTIVNÍHO VNÍMÁNÍ EDUKAČNÍHO PROSTŘEDÍ RODINY A ŠKOLY
Subjektivnímu vnímání edukačního prostředí dospívajících se dlouhodobě věnují výzkumy katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Edukační prostředí je v tomto smyslu chápáno jako soubor psychosociálních vlivů a vztahů, které vstupují do edukačních procesů, tj. všech činností, v jejichž průběhu dochází k učení.
Za nejdůležitější edukační prostředí, která mají výrazný vliv na vývoj dětí a dospívajících, jsou považována právě prostředí rodiny a školy.
K posuzování jejich působení jsou užívány dotazníky, v rámci kterých dospívající hodnotí své subjektivní vnímání působení dospělých (Dotazník o způsobu výchovy v rodině: Čáp, Boschek, 1994 a Dotazník Žák o učiteli: Gillernová, 2008). V posuzování charakteristik edukačních stylů dospělých pracujeme s komponentovým pojetím podle J. Čápa (1993). Emoční vztah vyjadřuje syntéza kladné a záporné komponenty a edukační řízení charakterizuje syntéza komponent požadavků a volnosti.
Zjištění výzkumů potvrzují trend liberalizace edukačního přístupu rodičů, který je ve většině případů v souladu s preferencemi či očekáváním dospívajících. Tato skutečnost by se ale současně dala vysvětlit přizpůsobením dospívajících tomuto trendu. Na druhou stranu v preferencích učitelského přístupu dominantně převládá upřednostnění silného vedení s kladným vztahem. Dospívající oproti prostředí rodiny očekávají v prostředí školy jasná pravidla a silnější vedení, stejně jako kladný vztah s pochopením, rovným přístupem, akceptací jejich osobnosti a humorem, což se se silným výchovným řízením nikterak nevylučuje. Můžu tedy usuzovat, že dospívající dokážou edukační prostředí rodiny a školy dobře rozlišovat a vnímat jejich sociální kontext.
V prostředí rodiny oceňují více volnosti, zatímco ve výkonovém prostředí školy si uvědomují potřebu pravidel a silného vedení a také je od školy a učitelů očekávají. V každém případě můžu konstatovat, že dospívající obecně preferují edukační přístup projevující se kladným vztahem ze strany dospělých.
V charakteristikách užitých ve výzkumu (Lidická, 2009) je nejpreferovanější přístup učitele popisován jako trpělivý, tolerantní, s množstvím společného smíchu, uměním naslouchat, jasně strukturovaným a neustále inovovaným vyučováním, přísným a spravedlivým hodnocením a vyžadováním dodržování pravidel.Nejvíce odmítaný stylcharakterizuje učitelku, která nemá s žáky trpělivost, nezajímá se o jejich problémy, připomíná jejich neúspěchy, křičí a zesměšňuje je.Její hodiny jsou pro žáky někdy nesrozumitelné, někdy se nudí a jindy vnímají množství požadavků jako příliš vysoké. Ve svém hodnocení ani důslednosti není vyučující konzistentní.
Nejpreferovanější edukační přístup v rodině popisuje rodiče, kteří vyžadují dodržování společně dohodnutých pravidel, vedou děti, aby se ze svých chyb poučily, chválí je, zajímají se o ně, tráví s nimi čas a často se s nimi smějí. Z etických důvodů jsme se nemohli dotazovat na odmítaný edukační styl rodičů. Můžeme se ale domnívat, že jako nejméně příznivý přístup hodnotí respondenti styl, který si nikdo nevybírá. Tento přístup rodičů je charakterizován vysokou mírou kritičnosti, nízkou mírou důvěry, někdy velkým množstvím restrikcí a požadavků, jindy liberálním přístupem bez zájmu. Tento přístup je současně již několik let nejvíce reálně zastoupeným edukačním stylem v rodinném prostředí.
Výsledky výzkumů také potvrzují předpoklad, že posuzování edukačního prostředí a jeho vlivu je veskrze subjektivní a co vyhovuje jednomu, nemusí zdaleka stejně vnímat a přijímat druhý.Zohlednění této skutečnosti v praxi považujeme za nezbytný krok k úspěšnému průběhu edukačních procesů.
Učitel by měl znát svůj osobní styl a zároveň by měl být schopen jej přizpůsobovat potřebám jedinců, se kterými pracuje.
Většina autorů ve svém pojetí nevymezuje pro jednoho vychovatele jeden výchovný styl, ale naopak upozorňuje, že
neexistuje žádný správný styl, každému vyhovuje něco jiného a je dobré mít rozvinuté schopnosti pro všechny styly.
Zohlednění individuálních potřeb jedinců by ale nic nemělo měnit na tom, že by se měl učitel chovat konzistentně, aby byl pro žáky čitelný. Je logické, že učitel se třiceti žáky ve třídě se nemůže individuálně přizpůsobovat každému, ale je dobré se poohlédnout po svém vlastním přístupu a po potřebách žáka v případě, že něco nefunguje.
Zkušenosti z praxe mne utvrzují v přesvědčení, že
dnešní učitelé o rodinném zázemí svých žáků, jejich problémech a potřebách vědí jen málo, ba ani vědět nechtějí.
Praxe mne ale také vede k tomu, že
za většinou problematického chování ve škole stojí právě edukační prostředí rodiny.
Porozumět tomu, co se ve světě dospívajících děje může umožnit dospívajícím pomoci, nebo s nimi alespoň vycházet, v krajním případě jim alespoň neubližovat ještě více.
Učitel by měl znát jak očekávání a představy svých žáků, tak především jejich rodinnou situaci.
Zkusme si představit žáka, o kterého rodiče nejeví příliš zájmu, neustále jej jen kritizují a trestají. Lze předpokládat, že takový žák bude od prostředí školy očekávat opačný přístup, jasná pravidla i jasné sankce, ale také akceptaci a ocenění. A představme si, kdyby se takový žák dočkal ve škole podobně nejasného a negativního přístupu. Můžeme pak od něj očekávat, že se požadavkům školy přizpůsobí? Taková situace ale nemusí nastat jen v případě negativního přístupu. Představme si, že do třídy přijde mladý učitel, který chce s žáky budovat kamarádský vztah, bude tedy otevřený, přátelský, ale také vysoce liberální bez jasného kladení požadavků a důsledné kontroly. Bude pod jeho vedením fungovat žák, který očekával, že mu alespoň škola nějaká pravidla dá?
LITERATURA
 
ČÁP, J. – BOSCHEK, P.
Dotazník pro zjišťování způsobů výchovy v rodinu: příručka.
Brno, Bratislava: Psychodiagnostika, c1994. 108 s.
 
ČÁP, J.
Rozvíjení osobnosti a způsob výchovy.
1. vyd. Praha: ISV, 1996. 302 s. ISBN 80-85866-15-3.
DUBOIS, D. L. - EITEL, K. - FELNER, R. D. Effects of family environment and parent-child relationships on school adjustment during the transition to early adolescence.
Journal of marriage and family
. 1994, vol. 56, no. 2, pp. 405-414. ISSN 1741-3737.
 
FONTANA, D.
Psychologie ve školní praxi
. 2. vyd. Praha: Portál, 2003. 383 s. ISBN 80-7178-626-8.
 
GILLERNOVÁ, I. Sociální psychologie školy. In Výrost, J., Slamuník, I. (eds.). Aplikovaná sociální psychologie 1. 1. vyd. Praha: Portál, 1998. S. 259-302. ISBN 80-7178-269-6.
 
GILLERNOVÁ, I.
Edukaaní interakce dospělých a dětí.
Nitra: Univerzita Konštantína filozofa. Fakulta sociálných vied a zdravotníctva. 2008. 251 s. Habilitační práce.
 
GILLERNOVÁ, I. Společné činnosti dospělých a dětí a jejich edukační potenciál. [CD-ROM]. In Krejčová, L., Mertin, V. (eds.). Škola jako místo setkávání. [Sv.] 2 : sborník příspěvků z konference konané 20. dubna 2009. 1. vyd. Praha: Univerzita Karlova. Filozofická fakulta. 2009. S. 80-95 ISBN 978-80-7308-263-5.