Myslíte také na sebe, paní ředitelko, pane řediteli?

Začíná nový školní rok a vy se jistě snažíte dostát všem nutným administrativním, personálním, legislativním, ale zejména technickohospodářským povinnostem ředitele školy. Někteří tak činíte poprvé, jiní již léta. A v každoročním i v každodenním kalupu myslíte především na žáky, na učitele, na rodiče a na školu (budovu). Zdalipak ale myslíte také na sebe?

Myslíte také na sebe, paní ředitelko, pane řediteli?
PhDr.
Ilona
Juhásová
hlavní garant vzdělávací oblasti ZUŠ/SUŠ
Kdy naposledy jste si vy, ředitelé ZUŠ, udělali čas sami na sebe, zastavili se, načerpali síly, ale také nové poznatky pro vlastní „sebezhodnocení“, předali si zkušenosti a popovídali si o svých radostech i strastech „ředitelování“ se svými kolegy? Zaslechla jsem nedávno názor:
„Už jsem ve funkci x let, já se nepotřebuji nějakého školení zúčastňovat.“
Chápu, ale dovolím si položit otázku: Jistě jste prošli povinným funkčním studiem (někteří nemuseli), a co potom? Posíláte své učitele na různé semináře, ale jak přistupujete k vlastnímu dalšímu vzdělávání vy sami?
Na stránkách Speciálu pro ZUŠ jsem vám v minulých letech slibovala, že NIDV (Národní institut pro další vzdělávání) připraví v rámci systematické koncepce vzdělávací oblasti Umělecké vzdělávání také cyklus seminářů
pro management ZUŠ.
Nyní plníme slib a za finanční podpory resortního projektu MŠMT Podpora ZUŠ vám předkládáme
4modulový (32hodinový) vzdělávací program.
Je sestaven jako ochutnávka (pro některé restart) z „ingrediencí“, jako je
Vedení lidí a sebeřízení, Kvalita školy a reforma ZUŠ, Profesní rozvoj pedagogických pracovníků
Principy společného vzdělávání v ZUŠ
.
(Harmonogram naleznete na protější straně.)
Při naplňování obsahu každého modulu lektoři dbali na to, aby vám přinesli a předali co nejaktuálnější poznatky a ukázali, jak byste s nimi mohli ve svých školách a se svými kolegy nakládat (začínající a zkušení učitelé už „svůj“ cyklický vzdělávací program v minulých letech s úspěchem absolvovali).
Vážená paní ředitelko, pane řediteli, přeji vám v novém školním roce hodně úspěchů a
nezapomeňte se věnovat i sobě a svému vlastnímu osobnímu růstu!
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět, dnes jsem moudrý, proto měním sebe.“