Maturanti v době koronakrize

Nestává se tak často, aby se na Linku pro rodinu a školu 116 000 obraceli studenti s obavami ohledně své další studijní kariéry. Přesněji řečeno, do doby jarního nouzového stavu se tyto případy počítaly na jednotky za rok. Od poloviny března 2020 začaly počty pozvolna stoupat a nyní máme za sebou desítky chatů na toto téma. Záměrem následujícího článku je podělit se o témata, se kterými se na nás obracejí žáci maturitních ročníků, včetně pár tipů ze škol, jež umí svým maturantům distanční vzdělávání usnadnit.

Žáci maturitních ročníků
1)
se často potýkají se zcela elementárními potížemi ohledně udržení režimu během dne
. Svěřují se, že chodí spát dlouho po půlnoci, prospí celé dopoledne, odpoledne se snaží se k učení tzv. dokopat, někdy se jim to povede až k večeru, někdy vůbec ne. Mají špatné svědomí, takže nemůžou usnout. O kvalitní stravě nebo pohybu jako nutnému předpokladu dobrého (studijního) výkonu vůbec neuvažují.
Rozhodně netvrdím, že je úlohou školy starat se o to, kdy její mnohdy plnoletí žáci chodí spát, kdy vstávají, event. co snídají.
Z našeho pohledu ovšem rozhodně ne