Vyjádření k Podkladové studii k revizi RVP PV: 1. část

Vydáno: 10 minut čtení

Výbor Společnosti pro předškolní výchovu oslovil své členy, aby se vyjádřili ke zveřejněné „Podkladové studii pro revizi Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání“ (RVP PV). Tento článek je reakcí na toto oslovení a zabývá se studií do strany 18, druhá část vyjádření bude uveřejněna po dokončení výzkumné sondy k RVP PV, kterou Společnost pro předškolní vzdělávání realizuje.

Vyjádření k Podkladové studii k revizi RVP PV: 1. část
Mgr.
Eva
Svobodová
vysokoškolský pedagog, Společnost pro předškolní výchovu
*
Je pozitivní realitou, že RVP PV napomohl českému předškolnímu vzdělávání k výraznému posunu a jeho úprava by měla být promyšlená, odůvodněná a neměla by vést k pouhému navyšování nároků v souvislosti s novými požadavky a trendy, jak uvádí Podkladová studie (str. 5). Bohužel dosavadní úpravy spíše rozšiřovaly nároky na předškolní pedagogy. Je také pravdou, že se v České republice můžeme setkat spíše s formálním přijetím než s vědomým přiznáním významu a důležitosti předškolního vzdělávání pro rozvoj budoucích generací (str. 4). Tato skutečnost souvisí nejspíše se skutečnostmi, které uvádím dále.
*
Je po