Využití ucpávek do uší pro zlepšení kognitivního výkonu u dětí s ADHD

Přestože se hyperaktivní děti vyskytovaly v naší společnosti odjakživa, porucha ADHD se více začala diagnostikovat až v posledních 30 letech. Tato čtyři písmena však s sebou nesou spoustu předsudků a pro mnohé se jedná o pouhou výmluvu a nálepku pro děti, které jsou zlobivé a nevychované. Rodiče těchto dětí, jejich přátelé, učitelé i děti samotné však vědí, že se jedná o skutečný a nepředstíraný problém, který má dopad na spoustu aspektů lidského života.

Využití ucpávek do uší pro zlepšení kognitivního výkonu u dětí s ADHD
Mgr.
Aneta
Baierová
Psychiatrická nemocnice Horní Beřkov
Samotná pozornost je velmi důležitou kognitivní funkcí a velmi úzce souvisí s mnoha každodenními činnostmi, které běžně vykonáváme, od prostého hledání ztracených klíčů až po řešení složitých matematických úkolů. Běžně však vůbec nepostřehneme, že klíčovým procesem, který běží na pozadí všech těchto aktivit, je právě zaměřená pozornost a soustředěnost. Ve chvíli, kdy ale trpíme poruchou pozornosti, si naplno uvědomíme, jak velký vliv to bude mít na náš reálný život. Pouze pokud je v dostatečné míře aktivována pozornost, člověk může efektivně zpracovávat informace, plánovat, reagovat promyšleně a odpovídajícím způsobem.
Jak se ADHD u dětí projevuje?
ADHD tedy pak v praxi vypadá tak, že dítě není schopné se soustředit delší dobu, přechází od jedné činnosti ke druhé, zároveň nechává původní činnost nedokončenou. Často opomíjí