Stravovací návyky dětí a obezita

Jsou dnešní děti obézní? Mají dostatek pohybu? Jaký dopad na zdraví dětí má případná obezita? Poskytuje jim rodina správný vzor a podmínky pro vytváření zdravého životního stylu? O tom všem jsem si povídala s MUDr. Karolínou Koláčnou, dětskou lékařkou, jež má praxi v malebném městečku Votice ve středních Čechách. Motto: „Současná pandemie obezity se stala zlodějem dětství a vrahem dospělých.“ (Zlatko Marinov: Praktická dětská obezitologie)

V posledních letech zaznívají názory, že se děti málo hýbou a přibývá obézních dětí. Jakou máte zkušenost z vaší ordinace?
V současné době se 50 % dospělé populace potýká s nadváhou a 20 % je obézních. U dětí se jedná cca o 10 %, ale tato čísla neustále stoupají. Při obezitě tuková a energetická rezerva přesáhne obvyklé úrovně a poškozuje zdraví. Obezita u dospělých je definována stavem, kdy Body Mass Index (BMI) vypočtený jako tělesná hmotnost dělená druhou mocninou výšky v metrech, přesáhne 30 jednotek, nadváha pak BMI vyšším než 25 jednotek. U dětí je ovšem situacejiná – hodnotu BMI je třeba vztáhnout k věku dítěte. Grafy jsou dostupné v očkovacím průkazu dítěte (viz přílohy v textu).
Jaké příčiny obezity u dětí jsou nejčastější? Jde o nezdravé stravování, nebo o nějaké onemocnění?
Většina dětí trpí takzvanou
prostou
alimentárníobezitou – tedy obezitou na základě nadměrného příjmu energie. Sekundární typ obezity (na základě nějakého onemocnění)

je velmi vzácný. Z toho vyplívá, že řešení tohoto problému je plně v rukou rodičů, eventuálně starších dětí samotných. Musí to být jejich rozhodnutí a jejich úsilí.
A mohla byste shrnout zdroje dětské obezity?
Obecně se jedná o tyto zdroje dětské obezity:
Genetické záz