"Stará" dovolená

Vydáno:
„Stará“ dovolená
PaedDr.
Jan
Mikáč
Jsme základní škola. Zaměstnankyně má dosud 15 dnů „staré“ dovolené z roku 2010. Jedná se o učitelku, má nárok na 8 týdnů dovolené. Vzhledem k tomu, že učitelé si skoro celou dovolenou vybírají v době letních prázdnin a tato paní učitelka byla již v roce 2009 téměř celé léto v dlouhodobé pracovní neschopnosti, čerpala dovolenou z roku 2009 převážně až v roce 2010, kdy ale byla také téměř půl roku nemocná. I letos byla od 3. do 8. měsíce nemocná. Chci se zeptat, zda si těchto 15 dnů musí vyčerpat do konce roku 2011 nebo (vzhledem k tomu, že se jedná o dovolenou, která přesahuje 4 týdny) můžeme uplatnit § 218 odst. 5 a s jejím písemným souhlasem jí tuto dovolenou ještě převést do roku 2012? Popřípadě co se v zákoníku práce rozumí „naléhavými provozními důvody“ a jestli bychom jí mohli dle § 224 odst. 2 zákoníku práce tuto dovolenou i proplatit, a kdy – ve mzdě za prosinec 2011? Může se „naléhavými provozními důvody“ označit situace, kdy by za ni museli suplovat kolegyně, které by byly placeny za přesčasy, a tím by došlo k výraznému zvýšení čerpání finančních prostředků z rozpočtu na mzdy?
SOUVISEJÍCÍ PŘEDPISY:
 
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
 
zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění p. p.
Při řešení této situace může být důležitý údaj, zda jde skutečně o zůstatek dovolené z roku 2010. Podle uvedených údajů je možné, že situace byla řešena tak, že pracovnice v roce 2010 čerpala nejdříve „starou dovolenou“ z roku 2009 a pak část dovolené z roku 2010, další část dovolené z roku 2010 nevyčerpala. Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „ZP“), ale od roku 2007 zavedl jiný systém čerpání dovolené (měl zejména zamezit proplácení dovolené a zajistit, aby byla čerpána v souladu se svým účelem – zotavením pracovníka). Správně měla pracovnice v roce 2010 čerpat nejdříve nejméně 20 dnů dovolené roku 2010, teprve pak dovolenou z roku 2009 a po jejím dočerpání opět dovolenou 2010.
Pro nedostatek údajů uvedených v dotazu bude situace řešena v souladu se zadáním, tedy za předpokladu, že pracovnice opravdu nevyčerpala celou dovolenou z roku 2010. Protože organizace neurčila pracovnici čerpání této dovolené ani v roce 2010, ani do 31. 10. 2011, uplatní se ustanovení § 218 odst. 4 ZP a pracovnice bude čerpat dovolenou od prvního následujícího pracovního dne po termínu 31. 10. 2011, tedy na dovolenou nastupuje v úterý 1. 11. 2011. Nedodržení této povinnosti je ze strany zaměstnavatele porušením právních předpisů.
Ustanovení § 218 odst. 5 zákoníku práce by zaměstnavatel mohl uplatnit, pouze pokud by pracovnice tuto dovolenou nemohla čerpat v období od 1. 11. 2011 do 31. 12. 2011 pro překážky v práci, zejména pro dočasnou pracovní neschopnost.
Náhradu platu za nevyčerpanou dovolenou lze sice ve výjimečných případech poskytnout (viz předchozí odstavec), ale jen v případě, že zaměstnanec nemohl dovolenou vyčerpat. Situaci, kdy zaměstnanec nemohl dovolenou vyčerpat, je ale nutné chápat tak, že ji nemohl vyčerpat pro překážky v práci (nemoc, mateřská, rodičovská dovolená). Nikoli proto, že mu dovolenou zaměstnavatel prostě nenařídil, i když k tomu měl možnosti – např. o vedlejších prázdninách.
Situace, kdy vedoucí pracovník zaměstnavatele nevyužije všechny možnosti k nařízení dovolené zaměstnancům (např. o vedlejších prázdninách místo samostudia, které čerpají ostatní pedagogové), může být posuzována jako nehospodárné nakládání se svěřenými prostředky. Protože to nehospodárné opravdu je. Závěr dotazu na to ostatně poukazuje. Pokud by čerpání dovolené bylo nařízeno pracovnici na dobu vedlejších prázdnin v roce 2010 i 2011, obešlo by se to bez jakýchkoli dalších nákladů. Pokud bude pracovnice čerpat dovolenou během výukových dnů školního roku, náklady na její zastupování budou samozřejmě značné, stejně jako by byly zbytečné a zbytečně velké při uvažovaném proplacení. V žádném případě nelze snahu ušetřit prostředky na platy označit jako vážné provozní důvody, pro které by měla být nevyčerpaná dovolená proplacena (o žádnou úsporu by ostatně nešlo).
V poslední větě dotazu je uvedena nepřesná formulace. Při zastupování za nepřítomnou pracovnici by s velkou pravděpodobností nešlo o
přesčasovou práci
(ve smyslu § 78 ZP), ale o
přímou pedagogickou činnost nad stanovený rozsah
(ve smyslu § 23 odst. 4 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících), nazývanou „nadúvazkovou“ či „přespočetnou“, jejíž proplácení je finančně ještě náročnější než u práce přesčasové.

Související dokumenty

Pracovní situace

Dohled v základním vzdělávání
Malotřídní základní škola - legislativa
Malotřídní základní škola
Činnosti zajišťované v „malotřídních“ školách
Pracovněprávní specifika „malotřídní“ školy
Málotřídní školy a pracovněprávní vztahy
Málotřídní
Uvolnění a vyloučení ze základní školy
Převedení žáka do odpovídajícího ročníku základní školy
Vzdělávání v soukromých a církevních základních a středních školách
Směrnice k čerpání dovolené
Čerpání dovolené po skončení rodičovské dovolené
Čerpání dovolené a volno k samostudiu
Čerpání dovolené
Opakování ročníku základní školy na žádost zákonného zástupce
Šablony od A do Z
Podpora implementace novely školského zákona z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání
Správní řízení - základní školy
Postup v průběhu správního řízení do vydání rozhodnutí
Odvolací řízení - správní řízení ZŠ

Poradna

Dovolená
Dovolená
Přijetí cizince do základní školy
Dovolená
Smlouva
Odpolední vyučování 1. stupeň
Kariérový poradce na ZŠ
Škola v přírodě
Doprovod do školy
Pobyt žáka v zahraničí
Počet žáků ve třídě
Vozíčkář
Plán dovolených
Pobyt v zahraničí dítěte
Sloučení škol
Přímá ped. činnost
Odklad povinné školní docházky
Uvolnění z výuky
Přijímání ke vzdělávání
Odklad

Zákony

262/2006 Sb. zákoník práce
563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů