Zákon o svobodném přístupu k informacím: Vyřízení žádosti, 2. část

Vydáno: 10 minut čtení

V minulém článku byl představen zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, (dále jen „informační zákon“), a to jak v souvislosti s povinně zveřejňovanými informacemi, tak v souvislosti s žádostmi o informace. Byly popsány tři způsoby vyřízení žádosti o informace: odložení žádosti, poskytnutí informace a rozhodnutí o odmítnutí žádosti. Na vyřízení žádosti navazují opravné prostředky, které informační zákon žadateli přiznává. Tyto opravné prostředky budou rozebrány v tomto článku.

Zákon o svobodném přístupu k informacím: Vyřízení žádosti. 2. část
Mgr.
Alice
Frýbová
právnička společnosti Holubová advokáti, s. r. o.
Odložení žádosti
Jak již bylo uvedeno v minulém článku, škola odloží žádost, pokud (a) neobsahuje úplnou identifikaci žadatele nebo pokud (b) se požadované informace nevztahují k působnosti školy. Důvodem neposkytnutí informace, a tedy de facto odložení žádosti je též (c) nezaplacení požadované úhrady za poskytnutí informací. V minulém článku byly rozebrány první dva případy, níže se věnuji odložení žádosti pro nezaplacení požadované úhrady.
V případě, že bude škola požadovat úhradu za danou informaci, musí v souladu se zveřejněným sazebníkem úhrad oznámit žadateli výši úhrady za poskytnutí informací.1) V této výzvě uvede výši úhrady za poskytované informace. Úhradu je však nutné specifikovat a uvést částku za každou položku (tedy např. zvlášť cena CD a zvlášť poštovné). Připomínám, že škola může požadovat též úhradu za mimořádně roz