Zákon o svobodném přístupu k informacím: Osobní údaje. 3. část

Vydáno: 14 minut čtení

V květnovém vydání časopisu Řízení školy byl představen zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím (dále jen „informační zákon“). Následující vydání časopisu provedlo čtenáře procesem při vyřízení žádosti o informace. Tento poslední článek vyčleňuje z celé problematiky jeden aspekt, a to poskytování údajů o platech a odměnách zaměstnanců podle informačního zákona.

Od roku 2000 je v České republice účinný informační zákon, který ukládá povinným subjektům poskytovat informace veřejnosti. Školy a školská zařízení jsou povinnými subjekty ve smyslu tohoto zákona. Informační zákon stanoví dva způsoby poskytnutí informace: 1) zveřejněním a 2) na žádost. Problémy v praxi činí zejména poskytování informací na žádost. Školy jsou totiž povinny na základě žádosti poskytnout veškeré žadatelem požadované informace, ledaže informační zákon poskytnutí této informace vyloučí. Jedním z důvodů neposkytnutí informace, a tedy vydání správního rozhodnutí o odmítnutí žádosti může být, že žadatel požaduje poskytnutí osobních údajů. Tato výjimka však dopadá pouze na některé osobní údaje a nedá se použít při veškerých žádostech o informace. Při žádostech o poskytování osobních údajů na sebe totiž narážejí dvě základní lidská práva – právo na informace žadatele a právo na ochranu osobních údajů a na soukromí osoby, jejíž osobní údaje mají být poskytnuty.
Osobní údaj
Pojem osobní údaj není definován v informačním zákoně, ale v nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (dále jen „GDPR“). Je definován jako jakákoliv informace o identifikované nebo identifikovatelné fyzické osobě (dále jen „subjekt údajů“).1) GDPR v definici pokračuje tak, že identifikovatelnou fyzickou osobou je fyzická osoba, kterou lze přímo či nepřímo identifikovat, zejména odkazem na určitý identifikátor, například jméno, identifikační číslo, lokační údaje, síťový identifikátor nebo na jeden či více zvláštníc