Výuka neaprobovaným učitelem

Mohu učiteli informatiky jako ředitelka nařídit, aby učil např. tělesnou výchovu? Je pravda, že i když mám jako středoškolský učitel vystudovanou např. biologii a chemii, mohu učit fyziku? Za jakých podmínek?

Výuka neaprobovaným učitelem
PhDr. Mgr.
Puškinová,
Ph.D.
ODPOVĚĎ
Odpověď na dotaz je vhodné rozdělit podle "úhlu pohledu" - podle zákoníku práce a školského zákona.
Zákoník práce
Odpověď na dotaz závisí na tom, jak je sjednán druh práce v pracovní smlouvě:
-
Pokud je v pracovní smlouvě sjednán druh práce jako "učitel informatiky", pak lze zaměstnanci přidělovat pouze práci učitele informatiky.
-
V případě, že je druh práce sjednán např. jako "učitel všeobecně vzdělávacích předmětů střední školy", pak lze učiteli přidělovat pouze práci spojenou s výukou všeobecně vzdělávacích předmětů (např. český jazyk), nikoli odborných předmětů (např. účetnictví).
Pokud zaměstnavatel přiděluje zaměstnanci práci odpovídající druhu práce, je daný postup v souladu se zákoníkem práce. Na gymnáziu lze předpokládat např. situaci, kdy
-
je druh práce sjednán dostatečně "široce" jako "učitel všeobecně vzdělávacích předmětů střední školy",
-
všeobecně vzdělávacím předmětem je mimo jiné "český jazyk a literatura", "dějepis" či "fyzika", a
-
zaměstnanci je tak v rámci druhu práce přidělována výuka uvedených všeobecně vzdělávacích předmětů.
Školský zákon
Průběh pracovního poměru ve škole je specifický v tom smyslu, že je nutné brát v potaz i školský zákon. Podle § 164 odst. 1 písm. c) školského zákona ředitel školy odpovídá za odbornou a pedagogickou úroveň vzdělávání. Odborná úroveň vzdělávání je obvykle spojena s tzv. aprobací.
Ředitel školy musí případně prokázat, že i v případě výuky předmětu, ke kterému nemá učitel tzv. aprobaci, je zajištěna odborná a pedagogická úroveň vzdělávání.
Specifická je v tomto směru výuka tělesné výchovy, při které je ve zvýšené míře spojena odborná a pedagogická úroveň vzdělávání se zajištěním bezpečnosti a ochrany zdraví žáků.