Ve školní knihovně se nejen učíme, ale také spíme

Školní informační centrum ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Provaznická 64, je v provozu od školního roku 2009/2010. Stalo se neoddělitelnou součástí školy. Poskytuje zázemí nejen pro výuku, ale i pro trávení přestávek nebo volného času.

Ve školní knihovně se nejen učíme, ale také spíme
Bc.
Romana
Ráblová,
předsedkyně Klubu školních knihoven SKIP ČR, správce Školního informačního centra ZŠ Ostrava-Hrabůvka
Zájem o knihy, knihovnu a čtení se snažíme podporovat také akcí Noc s Andersenem. Co se děje ve škole, když ji všichni opustí a je černočerná noc, to letos opět zjistilo několik žáků. O tuto akci je u nás ve škole každoročně velký zájem, a proto se o vstupenky soutěží. Snažíme se pokaždé vybrat žáky, kteří s námi dosud nenocovali, aby se časem dostalo na „všechny“ zájemce. Letos se z nocujících stali detektivové a zloději, kteří si vyzkoušeli některé kriminalistické techniky. Celý večer se soutěžilo ve dvou družstvech, která na základě popisu sestavovala portréty pachatelů, snímala otisky prstů, zkoumala stopy od obuvi. O tom, že jsme otestovali opravdu všechny smysly, svědčí i disciplíny, kdy se po hmatu poznávaly tajemné předměty nebo po čichu identifikovaly obsahy pachových konzerv. Inspirovali jsme se také krimiseriálem Sběratelé kostí a vyzkoušeli si sestavit lidskou kostru nebo určit podle hmyzu, kdy došlo k úmrtí oběti. Po absolvování tohoto „krimikurzu“ jsme se pustili do řešení detektivního případu, s názvem Ve škole straší. Celou dobu jsme si pochutnávali na donesených dobrotách, kterých bylo takové množství, že jsme je do rána ani nezvládli všechny sníst. Odpočinek od luštění a soutěžení nám přinesla výroba lapačů snů. Abychom si ukrátili čekání na půlnoční stezku odvahy, zabavili jsme se hrami, jako jsou Kufr, Namaluj písničku, Pan Fazolka aj. Když odbila půlnoc, sebrali jsme odvahu, baterky, fix a vydali se na stezku odvahy po setmělé škole. Fix proto, že se každý odvážlivec musel na konci stezky podepsat na důkaz toho, že ji opravdu zvládl. Za statečnost a celovečerní píli dostali všichni dárky v podobě knihy, pamětní pohlednice a kuponu na stažení jedné z Andersenových pohádek. Unavení, ale plní zážitků jsme si knihovnu proměnili na místo ke spaní a zavrtali se do spacích pytlů. Aby se nám dobře usínalo, pustili jsme si Večerníček O Kanafáskovi, díl s názvem Jak nespali v knihovně. Ti, co se jim po jeho zhlédnutí nechtělo spát, si četli potmě s baterkou nebo sledovali film pro děti Třetí skoba pro Kocoura. Kolem druhé hodiny ranní už spali všichni. Ráno byly ještě uděleny dva tituly, a to Spáč a Nespavec.
Další ročník Noci s Andersenem vychází na pátek 31. 3. 2017, takže máme zase už jen rok na jeho přípravu.