Spádová turistika a neshody rodičů při přijímání do základních škol

Vydáno: 6 minut čtení
Ředitelé a ředitelky základních škol se musí během procesu přijímání k povinné školní docházce vypořádat s řadou souvisejících otázek. Některými z nich se ve své praxi zabýval i veřejný ochránce práv. Problematiku spádové turistiky a neshod rodičů shrnul ve sborníku stanovisek ochránce pro oblast školství. Následující text se jim také věnuje.

Spádová turistika

Žádané základní školy se někdy dostávají do situací, kdy čelí přetlaku spádových dětí v důsledku účelového přehlašování místa trvalého pohybu těchto dětí. Tento jev se označuje jako spádová turistika. Cílem rodičů je, aby se jejich dítě stalo spádovým žákem konkrétní základní školy, kterou z nějakého důvodu považují za lepší či vhodnější pro své dítě.
Takové jednání zákonných zástupců dětí ve své podstatě představuje obcházení zákona. Obrana proti němu je ale problematická. Školský zákon totiž navazuje právo na přednostní