Školy a cestování žáků: I. část

Vydáno: 10 minut čtení

Součástí školního roku je realizace různých školních a mimoškolních akcí. Jezdí se na výlet do adventní Vídně, na výměnný pobyt k partnerské škole nebo na lyžařský kurs. Jaký je však právní režim těchto školních akcí? Liší se, pokud si je škola pořádá sama, pokud je organizuje učitel nebo pokud jsou využívány služby cestovních kanceláří? Má význam, jestli se na akci jede během školního roku? Je rozdíl mezi jednodenním výletem a vícedenní akcí? Může si škola, případně cestovní kancelář podmínky nastavit podle libosti, nebo jsou tady zákonná pravidla, která nelze měnit? Tento článek je prvním v sérii článků o školách a cestování žáků. V dnešním článku předestřeme typologii školních cestovních akcí a jejich charakter. V příštím článku se budeme věnovat specificky tzv. školním zájezdům a ve třetím dílu popíšeme specifika tzv. dlouhodobých zahraničních školních pobytů.

Typů školních akcí, při kterých se cestuje, je mnoho. Většina škol podniká minimálně jednodenní exkurze, školní výlety, školy v přírodě, lyžařský výcvik, vodácký kurz, jazykové kurzy v zahraničí. Některé školy žákům umožňují jet nebo je samy vysílají na dlouhodobý zahraniční školní pobyt spojený s návštěvou školy. Tyto akce mohou mít odlišný právní režim. Záleží na délce pobytu, zajišťovaných službách nebo na tom, kdo akci organizuje. V naší advokátní praxi specializované na právní souvislosti cestování jsme se setkali minimálně se čtyřmi možnostmi:
1.
škola organizuje danou akci vlastními silami;
2.
jeden či více pedagogů organizuje danou akci ve svém volném čase, přičemž škola se od akce distancuje;
3.
tzv. školní zájezd, kdy akci organizu