Právní předpisy významné pro práci škol a školských zařízení - Změny za období srpen 2012

Sbírka zákonů

Vyhláška č. 259/2012 Sb., o podrobnostech výkonu spisové služby
Částka: 88/2012 Sb.
Datum účinnosti: 1. srpna 2012
Nahrazuje vyhlášku č. 191/2009 Sb. Upravuje výkon spisové služby na školách, evidenci dokumentů, tvorbu spisů, zpracování a strukturu spisového a skartačního plánu, podrobnosti o podepisování dokumentů a užívání úředních razítek, postup při vyřazování dokumentů a podrobnosti skartačního řízení.
Poznámka redakce
Článek o tom, jak se nová legislativa promítne v práci škol, uveřejníme v listopadovém Řízení školy.

Vyhláška č. 256/2012 Sb., kterou se mění vyhláška č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, ve znění vyhlášky č. 454/2006 Sb.
Částka: 87/2012 Sb.
Datum účinnosti: 1. září 2012
Novela přináší několik zásadních změn.
Škola odpovídá za žáky i v době mezi dopoledním a odpoledním vyučováním.
Žáci mohou mít v dopoledním vyučování nejvýše 6 vyučovacích hodin - i žáci prvního stupně.
Některé desetiminutové přestávky lze zkrátit na 5 minut
a přestávku mezi dopoledním a odpoledním vyučováním až na 30 minut.
Výuka plavání je povinná, jen pokud ji škola zařadí do svého ŠVP, pak ji realizuje v rozsahu 40 hodin kdykoli během prvního stupně.
Upřesňují se podmínky zkoušek žáků, kteří plní povinnou školní docházku ve škole mimo území České republiky.

Zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád)
Částka: 86/2012 Sb.
Datum účinnosti: 1. ledna 2014
Nový zákon nahradí zákon č. 552/1991 Sb., o státní kontrole, účinnosti ale nabude až 1. 1. 2014.

INFORMACE MŠMT
Zdroj: www.msmt.cz
Opatření ministra školství, mládeže a tělovýchovy, kterým se vydává dodatek k rámcovým vzdělávacím programům oborů středního vzdělání kategorie stupně dosaženého vzdělání M a L (s výjimkou rámcových vzdělávacích programů oborů vzdělání kmenového oboru 78-42-M Lyceum) a oborů vzdělání v konzervatoři kategorie stupně dosaženého vzdělání M a P, č. j. MSMT15405/2012-23, Praha 4. 7. 2012
U rámcových vzdělávacích programů oborů středního vzdělání kategorie stupně dosaženého vzdělání M a L (s výjimkou rámcových vzdělávacích programů oborů vzdělání kmenového oboru 78-42-M Lyceum) a rámcové vzdělávací programy oborů vzdělání v konzervatoři kategorie stupně dosaženého vzdělání M takto:
„Profilová část maturitní zkoušky se skládá ze dvou nebo tří povinných zkoušek. Ředitel školy určí počet a nabídku povinných zkoušek tak, aby nejméně dvě z povinných zkoušek žák konal ze vzdělávací oblasti odborného vzdělávání.“
INFORMACE ČŠI
Zdroj: www.csicr.cz
Plán hlavních úkolů České školní inspekce na školní rok 2012/2013, přílohy.
Schváleno ministrem školství, mládeže a tělovýchovy dne 19. července 2012, č. j. MSMT-31163/2012-22.
Kritéria hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání na školní rok 2012/2013.
Je třeba reagovat na hlavní úkoly ČŠI pro 2012/2013 -zapracovat je do plánu práce a plánu kontrolní a hospitační činnosti.

VĚSTNÍK MŠMT Č. 8/2012
Vyhlášení soutěží a přehlídek ve školním roce 2012/2013.

Vyhlášení pokusného ověřování organizace a průběhu modelu vzdělávání umožňujícího dosažení středního vzdělání s výučním listem a středního vzdělání s maturitní zkouškou podle vybraných rámcových vzdělávacích programů oborů středního vzdělání kategorie stupně dosaženého vzdělání L a H ve vybraných středních školách.

Informace o udělení schvalovacích doložek.
NEZAPOMNĚLI JSTE?

Provést vstupní školení BOZP a PO u zaměstnanců a dětí, žáků a studentů, kteří při původním školení na začátku školního roku nebo v přípravném týdnu chyběli.