Pozor na "experty"!

Bilancování školství uplynulého kalendářního roku asi nemůže být pro nikoho moc zajímavé čtení. Pár vzedmutých vášní ohledně maturit (vyústěných do ztracena), narychlo „spíchnutá“ úprava vyhlášky o inkluzi (s níž není spokojen skoro nikdo), zvýšení platů učitelů (které se ovšem neprovedlo od slibovaného září), spousta sepsaných prováděcích vyhlášek k reformě financování regionálního školství (ty ale zůstaly v šuplíku, protože se reforma nekonala) a hlavně – zavedení obědů zdarma, a to pokud možno všem a všude. Vsadím se, že v rámci všeobjímajícího populismu se možná dočkáme poslaneckého návrhu na obědy zdarma i pro uklízečky a školníky.

Pozor na „experty“!
Bc.
Jiří
Stárek
ředitel ZUŠ Hostivař
Vážená čtenářko a vážený čtenáři, v úvodu jsem si dovolil udělat stručné shrnutí uplynulého roku, ale musím se hned na začátku omluvit za malou lest. Těch úvodních pár řádek jsem totiž napsal s určitým úmyslem (snad mi tuto opovážlivost odpustíte, když se přiznávám tak záhy). Samozřejmě že nic z toho, co jsem zde napsal, není
ne
pravda. Ty věci se opravdu v loňském roce udály. Já jsem to jen napsal určitým stylem – stylem „a la Václav Klaus mladší“ –, a to zcela záměrně!

Chtěl jsem ukázat, jak se to dělá, když autor nenápadně pokřivuje realitu (a je celkem jedno, zda to dělá schválně, vědomě, či nikoliv). Podstatné je, že ho přitom
nelze obvinit ze lži
. Pokud jste si bez jakéhokoliv podezření přečetli můj první odstavec a nabyli pocitu, že současný stav našeho školství je tak trochu „stagnace“ a „bezútěšnost“, tak ďábel zafungoval, a aniž jste si toho všimli, podvědomě „se vám udělal názor“. Ďábel prostě není nebezpečný tím, že lže, ten je nebezpečný tím, že lež prokládá pravdou.
Já to ve svých textech nedělám (minimálně se o to snažím). To proto, že mám elementární úctu k napsanému slovu a rád bych, abych si své texty mohl přečíst i za několik let v důchodu a mohl je číst bez studu. Bývalý předseda školského výboru Parlamentu Klaus pravidelně publikuje na www.seznam.cz (Nov