Nová úprava dovolené při změně úvazku a výměry dovolené - praktickya na příkladech

V minulém článku jsme nastínili, jaké změny přinesla novela zákoníku práce v oblasti dovolené. Zásadní novinkou přitom i nadále zůstává nový výpočet nároku v hodinách, Jak konkrétně však postupovat v některých (ne)typických případech, kdy se v průběhu roku změní délka úvazku 1) nebo výměra dovolené, však nemusí být na první pohled každému zřejmé. Přitom jde o téma velmi aktuální – nedostatek pedagogických pracovníků je ve školách běžně řešen navyšováním úvazků stávajících pedagogů či zaměstnáním původně nepedagogických pracovníků na místo pedagogů. Naopak někteří pedagogové zase chtějí úvazek hlavně z rodinných a zdravotních důvodů zkrátit, jinak by dál práci pedagoga nemohli vykonávat. Abychom vaše možné obavy ohledně volby správného postupu rozptýlili, připravili jsme několik příkladů, na základě kterých vše snadno pochopíte.

Změna délky týdenní pracovní dobyv průběhu roku
V tomto případě jde jednoduše o snížení plného úvazku na kratší a naopak. K tomu může dojít z různých důvodů – ve školním roce se neotevře tolik tříd jako v předcházejícím roce, a škola tak z důvodu nedostatečného vytížení nabídne pedagogovi kratší úvazek, případně zaměstnanec školy má malé děti, rád by lépe skloubil svůj rodinný a pracovní život, a zažádá si tedy o snížení svého úvazku. V obou případech je však nutná dohoda zaměstnance se zaměstnavatelem, bez ní to nejde.
Pokud ke snížení úvazku dojde během kalendářního roku, je nutné tuto změnu v příslušném poměru odrazit do celkového nároku na dovolenou. Při výpočtu si přitom můžete vybrat jednu ze dvou níže uvedených základních metod2). Obě metody jsou podle našeho názoru stejně dobře použitelné, i když výsledek většinou vychází nepatrně jinak. Autorovi je bližší první metoda, která vych