Kvalifikace pedagoga

Kvalifikace pedagoga
PaeDr.
Mikáč

Zaměstnávám paní učitelku, která na naší základní škole pracuje 13 let (nar. 1961). Předtím další praxe jako učitelka na jiné základní škole. Vzdělání bakalářské (střední pedagogická + studium pedagog volného času). Vynikající komplexní kantorka. Nerad bych o ni přišel, ale dalšímu studiu se brání. Rád bych se zeptal, zda existuje nějaká možnost zařadit ji či vést ji jako kvalifikovaného pedagoga?

SOUVISEJÍCÍ PŘEDPISY:

zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění p. p.
Vaše učitelka
nemá odbornou kvalifikaci
pro práci učitele na 1. stupni základní školy. Podle současného znění zákona ji můžete i jako nekvalifikovanou zaměstnávat, platově ji zařadit na stejnou úroveň jako ostatní učitelky, situace je tedy zdánlivě bezproblémová. Ale jen zdánlivě. Zaměstnávat ji můžete
nejdéle do 31. 12. 2014
a navíc jí můžete kdykoli dát výpověď pro nesplňování kvalifikačních předpokladů. Paní učitelka možná kalkuluje s možností, že
lhůta pro získání kvalifikace
bude opět prodloužena, tak jak tomu bylo v roce 2009, kdy tato lhůta byla prodloužena o pět let. Na to nelze ale příliš spoléhat, již proto, že se nynější novelou zákona podstatně rozšířily možnosti, jak odbornou kvalifikaci získat. Další riziko pro paní učitelku spočívá v tom, že ředitel školy bude muset obhajovat, proč zaměstnává nekvalifikovaného pedagoga, když je tak široká nabídka kvalifikovaných uchazečů.
Ředitel školy nemá možnost považovat paní učitelku za pedagoga s odbornou kvalifikací, neexistuje žádná možnost výjimky. Pro učitelku je jedinou cestou studium, kterým odbornou kvalifikaci získá. Vzhledem k perspektivě dlouhých let, které ještě ve školství odpracuje, lze tuto cestu jednoznačně doporučit.