Jak vybrat personální informační systém?

Vydáno:

Moderní personální informační systém bývá řešen jako počítačová aplikace umožňující počítačové zpracování personálních údajů, které zaměstnavatel potřebuje k plnění povinností v pracovněprávních vztazích a zabezpečování personální práce v organizaci.

Jak vybrat personální informační systém?
Ing.
Martin
Šikýř
Ph. D.
odborný asistent, katedra personalistiky, fakulta podnikohospodářská, Vysoká škola ekonomická v Praze
Dodavatelem počítačové aplikace umožňující počítačové zpracování personálních údajů (standardně osobní a mzdové evidence) bývá
specializovaná softwarová firma, která na trhu informačních a komunikačních technologií nabízí vlastní řešení počítačového personálního informačního systému včetně řady souvisejících služeb
(zavedení, správa, rozvoj, školení, poradenství, konzultace, aktualizace).
Cílem výběru personálního informačního systému
je:
 
získat
vhodný personální informační systém, který bude dlouhodobě vyhovovat potřebám a možnostem uživatelů (manažerů, personalistů) a organizace;
 
získat
spolehlivého, ekonomicky, organizačně a personálně stabilního dodavatele, který bude schopen a ochoten dlouhodobě spolupracovat při zavádění, využívání a rozvoji personálního informačního systému v organizaci.
Modelový postup
výběru personálního informačního systému, který vychází ze strategie organizace,
zahrnuje:
 
analýzu potřeb a možností organizace a uživatelů,
 
analýzu trhu informačních a komunikačních technologií,
 
oslovení vhodných dodavatelů a posouzení jejich nabídek,
 
rozhodnutí o nejvhodnější nabídce a dodavateli,
 
uzavření kontraktu s vybraným dodavatelem.
Analýza potřeb a možností
organizace a uživatelů umožňuje identifikovat, posoudit a specifikovat skutečné potřeby a možnosti zavedení, využívání a rozvoje personálního informačního systému v organizaci, přičemž odpovídá na řadu důležitých otázek:
 
Jaký je současný stav a očekávaný vývoj organizace, včetně personálního a informačního zabezpečení, jaké personální činnosti organizace zajišťuje, jaké personální údaje organizace zpracovává, jaké informační a komunikační technologie organizace využívá?
 
Jaké jsou cíle, přednosti, nedostatky a alternativy zavedení, využívání a rozvoje vlastního personálního informačního systému, jaké personální údaje bude zpracovávat, jaké personální činnosti bude podporovat, s jakými informačními systémy bude spolupracovat?
Odpovědi na podobné otázky umožňují definovat jednotlivá
kritéria výběru
personálního informačního systému:
 
Počet uživatelů.
Standardní počet uživatelů musí odpovídat požadovanému počtu uživatelů v organizaci.
 
Funkce.
Personální informační systém musí mít všechny požadované funkce, které musí být možné přizpůsobit potřebám organizace.
 
Uživatelské rozhraní.
Personální informační systém musí být uživatelsky přívětivý, ovládání musí být jednoduché, srozumitelné, osvojitelné.
 
Programové a technické vybavení.
Kromě aplikačního softwaru (např. aplikace určená pro zpracování osobní a mzdové evidence) zahrnuje odpovídající základní software (operační systém, databázový systém, internetový prohlížeč) a hardware (osobní počítače, servery, sítě, periferní zařízení).
 
Transformace personálních údajů.
Stávající personální údaje musí být možné převést do personálního informačního systému bez podstatnějších problémů a dodatečných nákladů. Ruční vkládání stávajících personálních údajů není optimální variantou, i když často jiná možnost není. Je však nutné předem dohodnout, jakým způsobem a s jakými náklady bude tato práce zajištěna.
 
Integrace aplikací.
Personální údaje se běžně zpracovávají s využitím kancelářských aplikací (textových editorů, tabulkových kalkulátorů, prezentačních editorů, databázových systémů) a tyto aplikace mají být využívány také po zavedení personálního informačního systému (např. pro účely zpracování a prezentace dílčích výstupů). V takovém případě
musí personální informační systém spolupráci s kancelářskými aplikacemi umožňovat, podobně jako musí umožňovat integraci s ostatními informačními systémy, které organizace využívá.
 
Změny.
Zavést, využívat a rozvíjet personální informační systém znamená provést řadu organizačních, technických a jiných změn, na které je nutné se připravit. Většina změn přitom souvisí se změnami podmínek pracovních míst a požadavků pracovních míst na zaměstnance, jejich znalostí, dovedností a chování, a proto jejich prosazování nebývá jednoduché.
 
Bezpečnost.
Personální informační systém musí být chráněn proti ztrátě, zničení, zneužití a nežádoucím změnám personálních údajů, stejně jako programového a technického vybavení.
 
Legislativa.
Aplikace personálního informačního systému musí být v souladu s právními předpisy a dodavatel musí garantovat aktualizace při každé změně právních předpisů.
 
Cena, náklady.
Jde jak o náklady spojené se zavedením personálního informačního systému (programové a technické vybavení, transformace personálních údajů, integrace aplikací), tak o náklady spojené s využíváním a rozvojem personálního informačního systému (školení, poradenství, konzultace, aktualizace).
 
Reference, kontrakt.
Personální informační systém posuzujeme na základě referencí stávajících uživatelů nebo informací o jiných podobných instalacích. Chceme fungující personální informační systém jak v podmínkách dodavatele, tak v podmínkách jiné organizace, která využívá podobnou instalaci. Dodavatele posuzujeme podle dosavadního působení v oblasti informačních a komunikačních technologií. Hodnotíme úroveň poskytovaných služeb a přístup k zákazníkovi.
Dodavatel musí nabízet komplexní řešení personálního informačního systému, a to jak požadovanou aplikaci, tak i profesionální služby spojené se zavedením, využíváním a rozvojem personálního informačního systému.
Znalost dílčích kritérií výběru personálního informačního systému umožňuje analyzovat trh informačních a komunikačních technologií, oslovit vhodné dodavatele, posoudit jejich nabídky a rozhodnout
o nejvhodnější nabídce a dodavateli.
Prostřednictvím
analýzy trhu informačních a komunikačních technologií
identifikujeme a posuzujeme aktuální nabídku dodavatelů personálního informačního systému. Analýzu provádíme s využitím jednotlivých kritérií výběru a údajů z veřejně dostupných zdrojů (internetu, odborných časopisů, doporučení). Během analýzy verifikujeme jak vlastní potřeby a možnosti zavedení, využívání a rozvoje personálního informačního systému, tak jednotlivá kritéria výběru personálního informačního systému. Výstupem analýzy je
seznam vhodných dodavatelů, které oslovíme s požadavkem a žádostí o zaslání nabídky.
Posouzení nabídek
 dodavatelů provádíme opět s využitím jednotlivých kritérií výběru personálního informačního systému. Očekávaným výsledkem je
rozhodnutí o nejvhodnější nabídce a dodavateli, s nímž uzavřeme smlouvu o zavedení, provozování a rozvoj personálního informačního systému, zpravidla jednak tzv. implementační smlouvu, jejímž předmětem je zavedení personálního informačního systému, a jednak tzv. licenční a servisní smlouvu, jejímž předmětem je provoz a rozvoj personálního informačního systému.
Uvážlivý postup výběru personálního informačního systému zaručuje návratnost vynaložené investice v podobě spokojených uživatelů
(manažerů a personalistů) a dosažení očekávaných přínosů spojených se zavedením, využíváním a rozvojem personálního informačního systému.
POUŽITÉ A DOPORUČENÉ ZDROJE
 
ARMSTRONG, M. Řízení lidských zdrojů. Nejnovější trendy a postupy. 10. vydání. Praha: Grada Publishing, 2007. 789 s. ISBN 978-80-247-1407-3.
 
BASL, J. a R. BLAŽÍČEK.
Podnikové informační systémy. Podnik v informační společnosti.
2., výrazně přepracované a rozšířené vydání. Praha: Grada Publishing, 2008. 288 s. ISBN 978-80-247-2279-5.
 
POUR, J., L. GÁLA a Z. ŠEDIVÁ.
Podniková informatika.
2., přepracované a aktualizované vydání. Praha: Grada Publishing, 2009. 496 s. ISBN 978-80-247-2615-1.
 
VYMĚTAL, D. Informační systémy v podnicích, teorie a praxe projektování. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, 2009. 144 s. ISBN 978-80-247-3046-2.
 
WALKER, A. J. a kol.
Moderní personální management. Nejnovější trendy a technologie
. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, 2003. 253 s. ISBN 80-247-0449-8.