Jak by měl vypadat kurikulární dokument: vybrané výsledky expertního šetření

Vydáno:

I když se to nezdá, učitelé a ředitelé sami sebe považují za ty, jejichž hlas má být v záležitostech kurikulární reformy vyslyšen na prvním místě. Ukázal to výzkum Kvalitní škola, který je v letech 2009–2011 realizován ve spolupráci Národního ústavu pro vzdělávání (dále jen „NÚV“), divize VÚP, a Institutu výzkumu školního vzdělávání Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity (www.kurikulumg.cz).

Jak by měl vypadat kurikulární dokument: vybrané výsledky expertního šetření
doc. PhDr.
Tomáš
Janík
Ph. D., M. Ed.
manažer výzkumu Kvalitní škola, Masarykova univerzita v Brně, Národní ústav pro vzdělávání – divize VÚP
Jak vysvětlují autoři výzkumu, tím nejcennějším, co by mohli učitelé a ředitelé do kurikulární reformy vložit, je „akumulovaná moudrost praxe“ na straně jedné a „posouzení realizovatelnosti reformních záměrů“ na straně druhé.Je tedy žádoucí hledat cesty, jak zachytit „hlas praxe“, tj. jak zdokumentovat názory a stanoviska těch, na nichž jsou reformy či jiné změny ve školství doslova osudově závislé. Právě o to šlo v expertním šetření, které bylo v první polovině roku 2011 provedeno na gymnáziích v České republice.
Své názory na kvalitu školy a kurikula poskytlo formou on-line dotazníku 57 respondentů, jež lze v dané oblasti považovat za experty-praktiky. Pojem expert byl vymezen jako osoba (ředitele/učitele) s dobrou reputací v oblasti tvorby školního kurikula.1)Výběr expertů proběhl na základě doporučení (pracovníky NÚV v případě ředitelů, řediteli v případě učitelů). Výběrový soubor tvořilo 17 ředitelů a 40 učitelů (27 žen a 30 mužů) z 19 gymnázií (24 respondentů bylo z gymnázií pilotních/partnerských, 33 z nepilotních), jimž náleží poděkování za vstřícnost a spolupráci.Hlavní zjištění shrnuji dále – podrobněji jsou k dispozici ve výzkumné zprávě s názvem Kvalita školy a kurikula: od expertního šetření ke standardu, která bude zveřejněna na webových stránkách NÚV, divize VÚP, v listopadu tohoto roku.
CO BY MĚL OBSAHOVAT KD1 A ČÍM BY SE MĚL VYZNAČOVAT
Proběhla kvalitativní analýza odpovědí na otevřenou otázku:
Jaké části by měly být obsaženy v kvalitním KD?
A ukázala,
že výpovědi respondentů se v převážné míře soustředily na vymezení cílů vzdělávacích oborů; vymezení učiva a očekávaných výstupů a na charakteristiku pojetí vzdělávání na daném stupni nebo typu školy.
Navazující kvantitativní analýza zaměřená na
důležitost zařazení určitých částí do KD
uvedená zjištění potvrdila. Ukázalo se, že
respondenti považují za nezbytné, aby KD na státní úrovni obsahoval: charakteristiku pojetí vzdělávání na daném stupni nebo typu školy; vymezení cílů vzdělávacích oborů; vymezení (základního) učiva a vymezení očekávaných výstupů.
Naopak
nepožadují, aby KD obsahoval charakteristiku metodických postupů, příklady učebních úloh či stanovení pořadí učiva.
Právě v posledně uvedených oblastech spatřují učitelé svoji pedagogickou svobodu a požadují zde volný prostor pro rozhodování.
Pokud jde o odpovědi na otevřenou otázku: Čím by se měl vyznačovat kvalitní KD?, nejčastěji a na prvních místech bylo zmiňováno, aby byl:
přehledný a srozumitelný; jasný a odborně správný, s dlouhodobou a udržitelnou vizí. Dále aby odpovídal reálným možnostem; měl by vycházet z praxe a měl by se vyznačovat logikou vzdělávacích cílů. Často byl zdůrazňován
prostor pro svobodné rozhodování.
Naproti tomu byl zaznamenán také názor poukazující na potřebu jednotnosti výuky na různých školách (idea jádrového kurikula – základního učiva).
V navazující kvantitativní analýze zaměřené na
důležitost jednotlivých charakteristik KD
dosáhly nejvyšších hodnot aritmetického průměru tři charakteristiky:
realizovatelnost v praxi; odborná správnost v jednotlivých oborech a srozumitelnost.
Z odpovědí na otevřenou otázku, zda respondenti: Vidí nějaké možnosti, jak by se dala využít „práce na školním vzdělávacím programu“ (dále jen „ŠVP“) jako prostředek rozvoje (zlepšení) školy?, vyplynulo, že
práce na ŠVP může: podporovat tvořivé učitele; přispívat k odborné komunikaci ve škole; posilovat spolupráci mezi různými obory a podporovat nové pojetí výuky.
Vedle toho se objevila řada skeptických komentářů od respondentů, kteří ŠVP vysokou využitelnost nepřipisují. Naopak poukazují na skutečnost, že systém rámcových a školních vzdělávacích programů vnesl do škol mnoho formalismu a nezaplacené práce navíc.
KDO BY SE MĚL KE KD VYJADŘOVAT A KDO BY JE MĚL VYTVÁŘET
Aktéři, o nichž se většina respondentů domnívá, že by se měli vyjadřovat ke tvorbě KD, jsou podobní s těmi, kteří by se měli do vlastního vytváření těchto dokumentů zapojit. Jedná se především o učitele a ředitele gymnázií a o pracovníky kurikulárních ústavů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.Dále to jsou akademici z vysokých škol – představitelé vědních oborů, akademici z vysokých škol – představitelé pedagogiky a psychologie a odborné profesní komory či asociace ve školství.
S těmito zjištěními do značné míry korespondují výsledky výzkumů provedených v Německu či ve Švýcarsku. Ty ukázaly, že do tvorby kurikula by se podle názorů respondentů (učitelů) měli zapojovat především sami učitelé a oboroví didaktici. Tato zjištění vycházejí vstříc myšlence spoluvlastnictví, přičemž se předpokládá, že spoluvlastnictví určitých idejí či dokumentů půjde ruku v ruce s jejich přijímáním.
Pokud jde o aktéry, kteří by se naopak neměli příliš zapojovat do diskuze o vytváření kurikulárních dokumentů, zde naši respondenti prokázali značnou velkorysost – uváděli, že k čemukoliv se může vyjadřovat kdokoliv. Na druhou stranu určitou zdrženlivost projevovali vůči hlasům
politiků, školských odborů, církví, státních vydavatelů učebnic
a zejména vůči hlasům
soukromých testovacích agentur a soukromých vydavatelů učebnic.
Také tato zjištění vcelku korespondují se zjištěními zahraničních výzkumů.
CO BY SE MUSELO STÁT, ABY BYL DŮVOD VYTVOŘIT NOVÝ KD
Odpovědi téměř tří čtvrtin respondentů ukázaly, že KD by měly být nahrazovány zejména tehdy, pokud jsou nefunkční. Jako nefunkční se KD jeví především v případě, že nastává
propad vzdělávacích výsledků žáků zachycený např. v mezinárodně srovnávacích výzkumech; když dokument nereaguje na nové poznatky ve vědních oborech; když koliduje se strukturou školského systému a školskou legislativou a neakcentuje požadavky oborů na změny v kurikulu.
Jako spíše nevýznamné důvody pro vytvoření nového KD se učitelům jevily
vlastní proreformní iniciativy učitelů či změny veřejného mínění a politické změny.
Pokud porovnáme výsledky našeho výzkumu s výsledky výzkumů zahraničních, ukáže se, že
čeští učitelé společně se zahraničními vykazují nedůvěru vůči reformním iniciativám vzešlým ze strany politiků a veřejnosti.
Oproti svým zahraničním kolegům se čeští učitelé odlišují ve vlastní ochotě iniciovat změny kurikula – ta je u nich ve srovnání se zahraničními učiteli výrazně nižší. Čeští učitelé se z hlediska zdůvodnění zásadnějších změn v kurikulu ve větší míře orientují na své aprobační obory, zatímco učitelé zahraniční patrně více přihlížejí ke změnám systémů (legislativním, ekonomickým, společenským apod.) a také k pokrokům v pedagogických vědách.
MĚLY BY BÝT PROVEDENY ZMĚNY V RVP G?
Zcela beze změn by Rámcový vzdělávací program pro gymnázia (dále jen „RVP G“) ponechalo jen minimum z dotázaných. Respondenti se mohli vyjadřovat celkem k jedenácti částem RVP G. U šesti a více částí vyjádřila
téměř polovina respondentů požadavek na alespoň částečnou úpravu. Žádnou z částí by podstatně neměnilo téměř 50 % respondentů.
Nejvýraznější změny jsou požadovány v těch částech RVP G, které jsou „nové“
– ať už se jedná o část věnovanou
klíčovým kompetencím nebo průřezovým tématům.
Tyto pojmy samotné byly často důvodem pro změnu i v ostatních částech, jestliže v nich byly uvedeny. Podobně (avšak již ne tak kriticky) byly hodnoceny další „nové“ pojmy jako
vzdělávací oblast a očekávané výstupy.
Ze zdůvodnění, která respondenti uváděli, se lze domnívat, že
některým z nich není zřejmý důvod zavedení těchto pojmů především s ohledem na praktický význam pro vzdělávání.
Kritické hodnocení těchto pojmů bylo do jisté míry relativizováno názory dalších respondentů, pro které byly právě tyto pojmy důležité.
Nejmenší změny byly požadovány v částech, které pro většinu respondentů neznamenaly buď výraznou změnu od stávající podoby učebních dokumentů, nebo jejichž význam možná nebyl z jejich pohledu důležitý
– jednalo se o
charakteristiku cílů, cílové zaměření vzdělávací oblasti a slovníček použitých výrazů.
Zbývající části RVP G se vztahovaly k výuce konkrétního předmětu – očekávané výstupy, charakteristika vzdělávací oblasti a vymezení učiva, a proto se jich týkalo více připomínek, většinou oborové povahy. Specifické výpovědi respondentů se vztahovaly k částem, které souvisely výrazněji s ŠVP – především šlo o rámcový učební plán, zásady pro tvorbu ŠVP a vymezení podmínek. Zdůvodnění požadavku změn těchto částí naznačuje souvislost se snahou zjednodušit postupy spojené s tvorbou, resp. úpravou ŠVP, nebo s prováděnou kontrolou souladu RVP a ŠVP.Pokud jde o úpravy ŠVP, ukazuje se, že tyto aktivity nejsou pro školy neznámé, jen ne všechny školy k nim přistupují každým rokem. V závěru se tudíž nelze ubránit otázce, v jakém smyslu je ŠVP „živým dokumentem“? Ve snaze o zodpovězení této otázky by bylo třeba dále zkoumat „akumulovanou moudrost praxe“.
1 kurikulární dokument (dále jen „KD“)

Související dokumenty

Pracovní situace

Kooperace učitelů ve světle profesního učení
Akreditace vzdělávacích programů v systému DVPP
Kdy může zřizovatel odvolat ředitele školy?
Možnost vzdělávat se současně ve více mateřských školách
Přerušení vzdělávání (§ 66 odst. 5 školského zákona)
Přerušení vzdělávání žákyně dle § 66 odst. 6 školského zákona
Kalendář
Vzdělávání v soukromých a církevních základních a středních školách
Školní vzdělávací program
Revize RVP
Kritéria hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání na školní rok 2014/2015
Bezplatné poskytování učebnic
Soudní přezkum a rozhodnutí ředitele školy
Žádost o individuální (domácí) vzdělávání
Ředitelské volno
Právní postavení školské rady
Zápis z jednání školské rady
Vzdělávání koordinátorů EV
Zpracovávání osobních údajů v podobě výsledků vzdělávání
Řízení zařízení školního stravování (školní jídelny, vývařovny, výdejny)

Poradna

Změna ředitele v soukromé škole
Přespočetné hodiny u statutárního zástupce ředitele ZUŠ
Jmenování ředitele
Výuka Aj
Vzdání se funkce
Výkon veřejné funkce
Granty
DPP/DPČ v případě ředitele, který je statutárním orgánem právnické osoby
Míra vzdělávací povinnosti
Platový tarif vedení školy
Vzdání se pracovního místa ředitele školy
Bývalá ředitelka
Jmenování a odstoupení ředitele školy
Přímá pedagogická činnost
Osobní příplatek
Přímá vyučovací povinnost
Zástupce ředitele
Ukončení předškolního vzdělávání
Dietní stravování
Přijímání ke vzdělávání