Do Německa na zkušenou

Vydáno:

Doba současného propojeného světa umožňuje mladým lidem snadno a bez velkých rozmyslů jednoduše vyrazit do takřka kterékoli země na světě a objevovat tamní kulturu a poznávat lidi. Ale jenom málokdo si troufne vyrazit sám za sebe – opustit bezpečí rodinného výletu a pokusit se účelně strávit delší dobu samostatně v cizině, například studiem na střední škole nebo prázdninovou záchranou rozbořené památky. Projekt „Do Německa na zkušenou!“ se právě snaží motivovat a přesvědčit mladé lidi k takovému kroku do Německa.

Do Německa na zkušenou
 
Jan
Vařák
koordinátor projektu, student 4. ročníku politologie na FF UK v Praze
Projekt Česko-německého fóra mládeže založený v roce 2004 nabízí středním školám bezplatné prezentace. Interaktivní přednášky o moderních trendech cestování a studiav Německu se účastní každý rok bezmála 140 středních škol po celé republice. Speciálně vyškolení mladí referenti, kteří mají za sebou zkušenost s dlouhodobým pobytem v Německu, jsou pro studenty nejen dobrým zdrojem informací, ale především svým entuziasmem a bezprostřední osobní zkušeností nejlepším motivačním prvkem.
Projekt je dlouhodobě podporován významnými česko-německými institucemi, mezi něž patří Česko-německý fond budoucnosti, Goethe-Institut v Praze, Německá akademická výměnná služba (DAAD). K dalším podporovatelům patří například firma Polyglot nebo TANDEM Plzeň. Tyto instituce poskytují projektu mnoho
informačních materiálů pro studenty
a pomáhají také školám udržovat a posilovat zájem o němčinua mezinárodní pobyty.
Samotná prezentace trvá 90 minut a je během ní kladen důraz na představení rozličných druhů pobytů. K nejžádanějším patří workcampy, evropská dobrovolná služba a letní jazykové školy. Nicméně k tématům patří také studium a stipendia, jazykové kurzy, přehled mládežnických organizací nebo praktika.
Nejedná se však pouze o suchou dávku informací, ale především o zprostředkování zážitku ze zahraničí. V dnešní době, kdy upadá zájem o německý jazyk, je proto třeba zdůraznit potřebu se jej v našich podmínkách stále učit. Jedním z úkolů prezentace je tedy ukázat, že toho lze dosáhnout i bez uzavření se na celý den v učebně.
Pro studenty je nesmírně lákavé a motivující slyšet skutečný příběh jejich vrstevníka, který na vlastní kůži zažil pobyt v cizím prostředí. Poznají, že se nejedná o žádné sci-fi a že i pro ně je připraven svět velkých možností, který není nijak nedosažitelný. Jedna z nejdůležitějších a nejpřínosnějších zkušeností pro dopívání mladého člověka je právě zkušenost s pobytem v cizí zemi. Mimo zvládnutí cizího jazyka si přiváží také spoustu kamarádů, prožitků a hlavně ten nejdůležitější pocit osamostatnění se.
Studenti dostanou mnoho odkazů, kontaktů a informačního materiálu, kde začít hledat a na koho se obrátit. Pro jejich potřeby jsou nejpřínosnější především krátkodobější prázdninové akce. Přestože se konají v Německu, tak se na nich rozhodně nesetkají pouze s Němci. Bohatství těchto setkání tkví především v tom, že se jedná o mezinárodní skupinky teenagerů, mnohdy z celého světa, kteří společně prožijí několik týdnů poznáváním nějakého místa nebo učením se nových dovedností. Prakticky se nestává, že by se někdo z českých studentů na podobné akci nudil. Často pak ve svých výjezdech pokračují nebo se zapojí do dalších iniciativ.
V posledním roce začaly německé instituce se systematickou podporou zvýšení zájmu o němčinu na středních školách. Poselství předávané v projektu je obohaceno také o zdůraznění významu Německa a němčiny v Česku. Bohužel stále se objevují zažité stereotypy vůči našim sousedům. A to i přes skutečnost, že valná většina českých zaměstnavatelůpožaduje němčinu jako podmínku pro obsazení pozice či máme k německy mluvícím zemím velmi úzké kulturní vazby. V neposlední řadě Německo nabízí mnoho stipendií na svých vysokých školách a uplatnění na trhu práce. Proto je prezentace obohacena, mimo základních faktů o užitečnosti němčiny, také o prvky jazykové animace, která je vítaným pomocníkem k výuce němčiny.
Skupina 17 referentů a 3 koordinátorů je připravena poskytnout informace dychtivým zájemcůmpo celé republice. Díky dlouhodobému působení v česko-německé oblasti a úzké spolupráci se zainteresovanými organizacemi se již vytvořila dobře fungující informační síť, takže se ke studentům dostanou čerstvé nabídky k mezinárodním výměnám mládeže. Projekt se snaží pomáhat také učitelům a nabízí jim užší spolupráci a podporu pořádání mezinárodních akcína jejich školách.
Prezentace běží vždy na jaře a na podzim. Hlásit se do nich mohou všechny typy středních, vyšších i vysokých škol po celé republice. Podle časového požadavku školy je jí přidělen referent a ten s ní již dohodne veškeré podrobnosti. K přednášce je zapotřebí pouze dataprojektor a prostory vhodné pro přednášku. Pro přihlášení k prezentaci je nutné vyplnit jednoduchý on-line formulář na stránce www.tandem.adam.cz/nazkusenou. Další informace o aktuálním dění i o česko-německých akcích naleznete na facebookové stránce
„Do Německa na zkušenou!“
. S veškerými dotazy se neváhejte obrátit na emailovou adresu nazkusenou@gmail.com.

Související dokumenty

Pracovní situace

Vzdělávání v soukromých a církevních základních a středních školách
Akreditace vzdělávacích programů v systému DVPP
Zákon o mimořádném ředitelském volnu a mimořádném vzdělávání distančním způsobem v souvislostech
První kolo přijímacího řízení v oborech vzdělání bez talentové zkoušky ve školním roce 2021/2022
Vzdělávání dětí, žáků, studentů z Ukrajiny
Metodika k hodnocení žáků ve středních školách a konzervatořích dle zákona Lex Ukrajina ve školním roce 2021/2022
Rok na střední škole v zahraničí z právního pohledu
Komisionální zkouška žáka střední školy
Reforma financování střední školy
Možné potíže plynoucí z intelektového nadání
Informace k novému zákonu o přijímacím řízení na střední školy a ukončování středoškolského vzdělávání ve školním roce 2019/2020
Mediální vzdělávání
Vliv statistického výkaznictví na financování veřejné školy
Nenávist na internetu se dá řešit včasnou prevencí, ale i aktivitami ve třídě
Vzdělávání ve SŠ s vysokou mírou neúspěšnosti žáků ve společné části MZ
Určení formy, obsahu a pravidel používání žákovské knížky
Metodické komentáře k zákonu Lex Ukrajina 2
2022/2023: Plán činnosti střední školy v 1. pololetí školního roku
Informace pro přijímání na střední školy a konzervatoře ve školním roce 2022/2023
Dohled ve středním a vyšším odborném vzdělávání

Poradna

Stanovení počtu skupin na odborném výcviku za účelem určení počtu zástupců ředitelů/VUOV
Studium pedagogiky pro učitele odborných předmětů SŠ
Výuka Aj
Platnost zkoušky
Kvalifikace
Ukončení předškolního vzdělávání
Pomůcky
Výkaz práce
Vyživovací povinnost
Povinné předškolní vzdělávání