Covid-19 jako učitelova nemoc z povolání

Školy jako epidemický problém. Tak by se daly shrnout zprávy z posledních dní. Virus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, se ve školách šíří. Dle Úřadu zdravotnických informací a statistiky ČR pochází až 20 % nových případů ze školství.1) V praxi znamená šíření viru růst počtu nakažených žáků i pedagogických pracovníku. Ke 12. září mělo být nakaženo přes 600 pracovníků ve školství.2)
Covid-19 jako učitelova nemoc z povolání
Mgr.
Alice
Frýbová
advokátka společnosti Holubová advokáti, s. r. o.
O tom, že epidemická situace ve školství není dobrá, svědčí i moje vlastní zkušenost. Osobně znám dvě nemocné a obě jsou učitelky. Jednou je moje maminka, která vyučuje na gymnáziu, druhou je kamarádka, která pracuje v mateřské škole. Obě se s největší pravděpodobností nakazily na pracovišti. Proto jsem si položila otázku, zda může být nemoc covid-19 považována za nemoc z povolání nebo za pracovní úraz a zda za ni nemocným učitelům může příslušet finanční odškodnění.
A. Je covid-19 nemocí z povolání?
Výsledek odborného právního posouzení se dá shrnout násle