Z Kulatého stolu SKAV a EDUin: Politizace školství není hrozba, ale realita

Vydáno: 2 minuty čtení

EDUin publikoval obrazový záznam kulatého stolu SKAV a EDUin z minulého týdne, kde se diskutovalo o vztazích ředitelů a zřizovatelů. Řešily se především otázky spojené s konkurzy a rekonkurzy, které vyvolala změna v zákoně stanovující funkční období ředitelů na šest let. Diskutovalo se o tom, zda posílily závislost ředitelů na politické reprezentaci obce či kraje.

Debatující a témata:

  • Josef Procházka, bývalý člen Školské rady a Klubu rodičů při ZŠ TGM v Poděbradech, který popsal konkrétní případ ředitele, který byl odstraněn prostřednictvím rekonkurzu. V tomto případě za výměnou ředitele stály především osobní vztahy.
  • Pravoslav Němeček, místopředseda Asociace ředitelů základních škol, jenž konstatoval, že politizace školství není hrozba, ale už dnes realita. Tu by podle něj mohl do jisté míry změnit standard ředitelské profese a kariérní systém.
  • Jaromír Krejčí z Ministerstva školství vysvětlil, proč úřad přistoupil ke změnám v zákoně a popisoval, jak obtížné je vyvažovat zájmy různých skupin ovlivňujících řízení školství.
  • Marcela Štiková, zástupkyně Svazu měst a obcí ČR obhajovala právo zastupitelů ovlivňovat obsazení ředitelské funkce. Argumentovala, že obec takovému člověku svěřuje do správy majetek velké hodnoty. Alternativou by podle ní musel být návrat k odvětvovému řízení školství.
  • Jiří Stárek, předseda AZUŠ ČR HMP, shrnul vývoj pozice ředitele v historickém kontextu. Na tomto základě vysvětloval, že velké zlepšení nečeká, protože stále žijeme mentálně v rakousko – uherském prostoru. Také ale vysvětloval, že šestileté funkční období neumožňuje řediteli ve škole něco opravdu důkladně změnit. Snadná odvolatelnost podle něj připravuje školství o kvalifikované manažery.

Audiozáznam
Videozáznam