Vláda schválila návrh ministra Chládka na rozšíření kapacit základních a mateřských škol

Vydáno: 1 minuta čtení

Vláda dnes schválila navýšení finančních prostředků na rozšíření kapacit v mateřských a základních školách. Ministr školství Marcel Chládek požádal kabinet o navýšení financí v rámci návrhu státního rozpočtu pro rok 2015 v rozpočtu MŠMT s cílem zahájit dotační program s názvem Rozvoj výukových kapacit mateřských a základních škol zřizovaných územně samosprávnými celky . V národním fondu bude k dispozici jeden a půl miliardy a v evropském pak 12 miliard korun. Členové vlády tím splnili další ze svých programových priorit.

Hlavním cílem rozvoje kapacit v oblasti regionálního školství je nastavit dlouhodobý systém podpory, a to ve vazbě na demografický vývoj a potřeby trhu práce. Podpora bude v sobě zahrnovat jak novou výstavbu, tak rekonstrukce a modernizace stávajících kapacit, a stejně tak pořízení a modernizaci vybavení a zařízení. K navýšení kapacit budou využity jak zdroje státního rozpočtu, tak prostředky ze strukturálních fondů EU.

Zahájení realizace tohoto programu z prostředků MŠMT je navrženo v úzké vazbě na řízení podpory kapacit v oblasti regionálního školství z programů ostatních kapitol státního rozpočtu a připravovaných operačních programů financovaných ze strukturálních fondů EU. „Očekávám, že se problémy s kapacitami základních a mateřských škol vyřeší do tří let. Vznikem tohoto fondu řešíme problém, který byl dlouhodobě minulými vládami zanedbáván,“ říká ministr školství Marcel Chládek.