Vědomostní soutěže Eurorebus již po osmnácté

Vydáno: 5 minut čtení

Celostátní finále letošního 18. ročníku tradiční vědomostní soutěže zejména pro „náctileté“ Eurorebus aneb Škola hrou s Českou  spořitelnou proběhlo v pátek 14. 6. 2013 v prostorách TOP HOTELU PRAHA s 1000 účastníků. Herní systém do finále přivedl 500 reprezentantů nejúspěšnějších školních tříd z Krajských kol, 265 jednotlivců ze Soutěže jednotlivců, úspěšné řešitele letošního ročníku Zeměpisné olympiády a reprezentanty 21 škol v rámci soutěže Eurorebus Junior.

Připočteme-li pedagogický doprovod, tak finále probíhalo za účasti více než uvedeného jednoho tisíce lidí. Nejúspěšnější soutěžící 18. ročníku přišli na finále pozdravit: zástupce České spořitelny – generálního partnera,  energetické skupiny E.ON  – hlavního partnera a MŠMT – garanta soutěže. V odpoledním programovém bloku, který následoval po absolvování toho nejdůležitějšího – soutěžních testů v Soutěži jednotlivců a v Soutěži škol byli hosty herec a zpěvák Vojta Dyk a cestovatel a dobrodruh Dan Přibáň.

Úspěšnost školních tříd určila vítěznou školu v Soutěži škol o putovní Pohár České spořitelny. Jeho držitelem se i pro nadcházející školní rok stalo Gymnázium V. Hlavatého, Louny, které tak přes veškerou snahu soupeřů zvítězilo již počtvrté v řadě. Ze stejného gymnázia je i nejúspěšnější pedagog 18. ročníku soutěže Eurorebus, kterým se stal pan Mgr. Alois Studenovský, jehož třídy nasbíraly v celém ročníku nejvíce bodů. Vyhrál tak účast v E. ON Expedici Eurorebus 2013, notebook a certifikát České školní inspekce. Stejného ocenění se dočkala i Lucie Kliková, která se díky vítězství Základní školy Jižní předměstí, Rokycany v soutěži Eurorebus Junior stala nejúspěšnější pedagožkou této nové soutěžní kategorie, ve které mezi sebou zápolí žáci z prvního stupně ZŠ.

Letos podruhé byla vyhlášena i nejúspěšnější základní škola, kterou se stala Základní škola Bechyně. Vyhrála tak putovní Pohár České spořitelny pro nejúspěšnější základní školu. Kromě dvou pohárů a účasti v expedici po Evropě se hrálo o počítačové sestavy, dataprojektory, finanční certifikáty České spořitelny a celou řadu dalších hodnotných cen, jejichž stručný přehled spolu s vítězi jednotlivých kategorií najdete v následující tabulce.

Podrobnosti hledejte na www.eurorebus.cz a www.eurorebus-junior.cz.

Eurorebus aneb Škola hrou s Českou spořitelnou je vědomostní soutěž s již osmnáctiletou tradicí. Je registrována v oficiálním seznamu soutěží MŠMT. Je určena žákům od šestých tříd základních škola až po maturitní ročníky středních škol. Původně zeměpisná soutěž se již před mnoha lety obsahově rozšířila o mezipředmětové vazby a přesahy (zeměpis – dějepis – přírodopis – výchova k občanství), je tedy zaměřena na vzdělávací oblasti Člověk a příroda a Člověk a společnost. Soutěží se v několika soutěžních typech – Soutěži jednotlivců, Soutěži školních tříd a Soutěži škol a ve třech věkových kategoriích. Do systému souběžné soutěže Eurorebus Junior se již třetím rokem mohou hlásit i žáci školních tříd prvního stupně základních škol.

19. ročník vědomostní soutěže Eurorebus startuje v druhé polovině září 2013!

POHÁR ČESKÉ SPOŘITELNY PRO NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ ŠKOLU

Název školy

Gymnázium V. Hlavatého, Louny

putovní Pohár České spořitelny, počítačová sestava

POHÁR ČESKÉ SPOŘITELNY PRO NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLU

Název školy

Základní škola, Školní 293, Bechyně

putovní Pohár České spořitelny pro nejúspěšnější základní školu, LCD monitor

SOUTĚŽ ŠKOLNÍCH TŘÍD

Třída a název školy

1. MÍSTO

sekunda A, Gymnázium Karviná

Školní třídy: účast v E.ON Expedici Eurorebus 2013, dataprojektory, digitální verze Školního atlasu dnešního světa a Školního atlasu Dnešní finanční svět

Reprezentanti: certifikáty České spořitelny v hodnotě 1500,- Kč, puzzle

kvarta A, Gymnázium Český Těšín

4. C, Gymnázium P. Bezruče, Frýdek-Místek

2. MÍSTO

2. E, Gymnázium J. Ressela, Chrudim

Školní třídy: LCD monitory, digitální verze Školního atlasu dnešního světa a Školního atlasu Dnešní finanční svět

Reprezentanti: certifikáty České spořitelny v hodnotě 1000,- Kč, MP4 přehrávače

tercie, Gymnázium Žďár nad Sázavou

sexta, Gymnázium Fr. Živného, Bohumín

3. MÍSTO

prima, Gymnázium Plasy

Školní třídy: multifunkční tiskárny, digitální verze Školního atlasu dnešního světa a Školního atlasu Dnešní finanční svět

Reprezentanti: certifikáty České spořitelny v hodnotě 800,- Kč, společenské deskové hry

9. A, Základní škola, Metelkovo nám. 968,  Teplice

7. A, Gymnázium Velké Meziříčí

4. MÍSTO

2. L, Gymnázium L. Pika, Plzeň

Školní třídy: předplatné časopisu Dnešní svět, digitální verze Školního atlasu Dnešní finanční svět

8. B, Základní škola, Vrchní 19, Opava

7. A, Gymnázium Dr. Polesného, Znojmo

5. MÍSTO

sekunda A, Gymnázium Rumburk

4. L, Gymnázium L. Pika, Plzeň

2. B, Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm

I přes veškerou snahu soupeřů zvedli nad hlavu putovní Pohár České spořitelny již počtvrté za sebou zástupci lounského Gymnázia V. Hlavatého.

Celostátní finále 18. ročníku vědomostní soutěže Eurorebus proběhlo za účasti více než tisíce lidí.

O vítězích se rozhodlo v tradičně obtížných soutěžních testech.