V některých regionech může dojít od 1. 1. 2015 ke kolapsu systému, ministr udělá vše pro to, aby situaci zachránil

Vydáno: 2 minuty čtení

V České republice je v současné chvíli 17 tisíc učitelů, z toho 6, 2 tisíce si doplňuje potřebnou kvalifikaci studiem, a téměř 3, 9 tisíce učitelů studium do konce tohoto roku zahájí. Momentálně tedy hrozí k 1. 1. 2015 odchod kolem sedmi tisíc učitelů.

„Výsledky jsou alarmující, v některých krajích jako třeba Karlovarský, Středočeský, Liberecký, Ústecký a Praha, může dojít k velkým problémům. Divím se, že nikdo z mých předchůdců se tímto problémem dlouhodobě nezabýval. Jasně tedy víme, v kterých krajích a okresech je největší problém a následně budu chtít vědět, kterých konkrétních aprobací (předmětů) se to týká. Na úřadech práce je 6 tisíc učitelů bez zaměstnání, a já budu s vedením Úřadu práce České republiky řešit analýzu dat. Doposud nemáme z úřadů práce přesnou informaci, jakou konkrétní aprobaci tito nezaměstnaní mají,“ říká ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek.

Příští týden se ministr školství Marcel Chládek sejde s děkany pedagogických fakult a školskými odbory, aby s nimi projednal možnosti doplnění potřebné kvalifikace učitelů, a to zejména s důrazem na lokality, kde jsou problémy největší.

Hned další týden navštíví ministr Marcel Chládek Karlovarský kraj, neboť se chce osobně angažovat a pomoci v této nelehké situaci tomuto regionu. Další návštěvy s tímto cílem jsou plánovány.