Uč se moudrým býti! Orbis pictus v běhu věků

Vydáno: 2 minuty čtení

V pondělí 2. září 2019 vypuknou Národní oslavy Jana Amose Komenského, které zahájí vernisáž výstavy Uč se moudrým býti! Orbis pictus v běhu věků. Tato společná výstava Národního muzea (NM) a Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského (NPMK) představí jedno z nejslavnějších děl Učitele národů, na které vzpomínal i Johann Wolfgang von Goethe.

Ilustrovaná učebnice Orbis sensualium pictus (Svět vnímaný v obrazech) je rozšířenou verzí Komenského starší učebnice Janua linguarum reserata (Brána jazyků otevřená). Obě učebnice naplňují Komenského zásadu, aby se všichni učili všechno. Spojnicí je autorova vize výuky cizího jazyka s výkladem o poznání světa. Učebnicí prostupuje Komenského zásada postupovat od jednoduchého ke složitějšímu: lidské činnosti jsou popsány od manuální práce k duševní, a tak jazyková výuka postupuje od jednoduchých vět k souvětím.

První vydání Orbis pictus vydal v Norimberku tiskař Michael Endter v roce 1658. Jednalo se o latinsko – německou verzi, později vycházely až pětijazyčné mutace. Výstava Uč se moudrým býti! Orbis pictus v běhu věků návštěvníkům představí vzácná vydání knihy ze 17. a 18. století a zároveň otevře svět každodenního života doby J. A. Komenského. Orbis pictus se v průběhu 19. a 20. století dočkal mnoha zpracování. Na výstavě bude k vidění dodatek, který vytvořil Josef Váchal, nebo vydání v Braillově písmu. O jeho vznik je zasloužil Veljko Ramadanović, zakladatel Institutu pro slepé a hluché válečné invalidy, který se dnes nachází v bělehradském Zemunu. Komenského učebnice byla v 19. století inspirací učitelům, kteří začali vytvářet velkoformátové didaktické obrazy. Také ty budou na výstavě k vidění. Je to především soubor, který vytvořil Karel Slavoj Amerling v polovině 19. století.

Do roku 2016 se Orbis pictus dočkal překladů do 19 jazyků a byl vydán ve 259 vydáních. Nové překlady z posledních let dokazují, že jde o dílo stále živé, které se těší zájmu čtenářů. Komenského Svět v obrazech je světem, který neztrácí svou barvu.

Výstava v Národním muzeu bude slavnostně zahájena v pondělí 2. září a potrvá až do neděle 13. října 2019.

 Řízení školy online

Zdroj: Pozvánka, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského