Snižování administrativní zátěže škol a školských zařízení

Vydáno: 1 minuta čtení

V úterý 29. ledna 2013 proběhlo první jednání resortní pracovní skupiny k optimalizaci statistických šetření tvořené ze zástupců ministerstva, CERMATu, ČŠI, NÚV, Magistrátu hl. m. Prahy a jednotlivých krajů. Hlavním sledovaným cílem této řízené spolupráce je snížení administrativní zátěže dopadající na školy a školská zařízení. Pracovní skupina byla zřízena 1. náměstkem ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jiřím Nantlem v souladu s procesem debyrokratizace resortu zahájeném ministrem Petrem Fialou.

V následujících týdnech bude provedena analýza všech současných šetření nejen s ohledem na jejich zákonnou oporu, ale rovněž i na jejich duplicitu, kterou mohou vykazovat. (Již během dnešního jednání bylo například zjištěno, že střední školy vyplňují pro účely veřejné správy nabídku jimi otevíraných oborů nejméně dvakrát, často i vícekrát).

Tato analýza povede k optimalizaci statistických šetření v resortu a vyústí v pevně definovaný rámec vyžadovaných dat, který umožní maximální využití administrativních zdrojů dat ze škol a školských zařízení tak, aby tato data mohla být v budoucnu přímo importována z jejich systémů namísto současného manuálního vypisování.

Při optimálním výsledku tak bude každá nezbytná informace poskytnuta veřejné správě s co nejnižšími administrativními náklady právě jedenkrát a veřejná správa následně sama zajistí její sdílení v rámci své působnosti.

Výsledky pracovní skupiny budou do jednotlivých šetření promítnuty od roku 2014.