Průměrný plat ve školství by mohl příští rok stoupnout o 411 korun

Vydáno: 3 minuty čtení

Vláda koncem září schválila návrh státního rozpočtu ČR na rok 2014. Pro kapitolu školství to znamená nárůst o 2,3 miliardy korun. Z toho více než polovina by šla na platy učitelů.

Nárůst rozpočtu pro MŠMT pro rok 2014 oproti letošnímu roku činí 1,88 procent.

O celkem 1,46 miliardy korun vzrostly výdaje na platy a ostatní osobní náklady v regionálním školství, což znamená průměrný nárůst mezd o 411 korun oproti roku 2013. O 100 milionů korun byly posíleny investice v oblasti regionálního školství.

„Navýšení finančních prostředků v oblasti regionálního školství reflektuje zvýšení počtu dětí, které vstupují do předškolního a nově zejména do základního vzdělávání, ale umožní také například více financovat podporu rovného přístupu ke vzdělávání, jako jsou například asistenti pedagoga. Za neméně důležité považuji také stabilizaci výdajů zejména na učebnice a učební pomůcky, což přispěje ke zlepšení vybavení škol a vytváří důležitý předpoklad pro zvyšování kvality vzdělávání.“ uvádí ministr školství Dalibor Štys.

Výdaje na vysokých školách poklesnou o 0,15 procent, což je způsobeno převodem těchto prostředků do oblasti spolufinancovaných programů s EU. Zde budou opět využity vysokými školami; jejich vklad v celkové výši 50 milionů korun vynese vysokým školám dalších 283 milionů korun výdajů krytých příjmy z EU. Pokles výdajů se však neprojeví v provozních výdajích vysokých škol, jelikož budou posíleny z investičních výdajů.

Výdaje na výzkum, vývoj a inovace MŠMT v roce 2014 stoupnou ve srovnání s rokem 2013 o 754 812 tis. Kč, tj. o 7,7 %. MŠMT tak bude moci realizovat všechny aktivity v předpokládaném rozsahu. Díky ministru Štysovi se podařilo vyjednat zvýšení výdajů MŠMT na institucionální podporu dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumných organizací. Cca 95 % těchto prostředků je určeno pro veřejné vysoké školy, které podle výstupů z hodnocení výsledků výzkumných organizací provedeného Radou pro výzkum, vývoj a inovace vykazují nejrychlejší nárůst výsledků. Výdaje na podporu rozvoje výzkumných organizací, které se odvíjí bezprostředně z výsledků hodnocení, stoupnou v roce 2014 o 253 498 tis. Kč. tj. o 5,1 %.

V současné době MŠMT pracuje na podrobném rozpracování návrhu rozpočtu v jednotlivých školských úsecích a po schválení v poradě vedení předá požadovaný dokument tzv. „Kapitolní sešit“ Výboru pro vědu, kulturu, mládež a tělovýchovu jako součást vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2014 k dalšímu projednání.