NCBI podporuje Noc s Andersenem

Vydáno: 4 minuty čtení

Národní centrum bezpečnějšího internetu již tradičně podporuje „Noc s Andersenem“, akci knihoven na podporu dětského čtenářství. Děti nocují v místech, která se k akci připojují – většinou v knihovnách anebo školách, věnují se společnému čtení a různým dalším aktivitám.

Letos poskytlo Národní centrum bezpečnějšího internetu knihovnám několik tisíc výtisků pracovního sešitu „Hrajte si a učte se: Být on-line“, který je určen dětem mladšího školního věku (ke stažení na www.bezpecne-online.cz/viewcategory/4). Děti se hravou formou dozví, jak se bezpečně chovat v online prostředí. V navazujících besedách pak mohou dospělí využít informací, které načerpají z populárně-naučné knihy Bezpečnost dětí na Internetu (obsahuje mj. 10 okruhů témat + návody na řešení konkrétních rizikových situací, důležité kontakty atd.; informace na www.saferinternet.cz/bezpecnost-deti-na-internetu) či osvětového, výukového DVD NETstory (obsahuje 5 krátkých hraných filmů s tématy kyberšikany atd. + metodickou oporu; ke zhlédnutí na www.saferinternet.cz/netstory). Informace o uvedených materiálech k bezpečnému užívání internetu jsou distribuovány ve spolupráci s organizátory „Noci s Andersenem“.

Pro všechny knihovny i další instituce, které se k aktivitám Noci s Andersenem připojí, máme k dispozici mnoho dalších zajímavých zdrojů s tématikou bezpečnosti na internetu. Více informací naleznete na adresách www.saferinternet.cz a www.bezpecne-online.cz. V případě zájmu je možné bezplatné stažení zmíněných materiálů z webových stránek a využití k informačním a osvětovým účelům.

„Noc s Andersenem“ je poctou dánskému pohádkáři, Hansi Christianu Andersenovi, jehož výročí narození připadá na 2. dubna. Tento den je od roku 1967 vyhlášen Mezinárodním dnem dětské knihy. Letošní „Noc s Andersenem“ proběhne z pátku 5. na sobotu 6. dubna - v 524 knihovnách, 418 školách a v 59 ostatních místech v ČR. Akce se rozšířila také do zahraničí – zapojilo se 192 míst na Slovensku, 35 v Polsku, 6 míst ve Slovinsku a 14 v ostatních zemích. (Stav k 3. 4. 2013.)

Na oficiálních webových stránkách „Noci s Andersenem“ se dočteme: „Všichni víme, že dnešní způsob života dětské četbě příliš nepřeje – knihy soupeří s mnoha akčními lákadly od bezduchého vysedání před televizní obrazovkou k počítačovým hrám. Tento stav kritizuje široká veřejnost, nám všem se zdá, že dnešní děti nečtou. Bylo provedeno mnoho výzkumů dětského čtenářství s alarmujícími výsledky, ale jen málokterý z nich radí, jak ze začarovaného kruhu ven. Mnozí odborníci lámou hůl nad rozvojem čtenářských návyků.

A přitom existuje docela jednoduchá cesta (jak tvrdí známý pražský psycholog dr. V. Mertin) – dát dětem osobní příklad a ukázat jim, že číst je veliké dobrodružství. V rodině, kde čtou rodiče, nemají děti závažné problémy se čtením. Metoda osobního vzoru v předčítání nás vedla k první noci v knihovně v roce 2000, kdy jsme chtěli zároveň oslavit Mezinárodní den dětské knihy.

Děti se tradičně v průběhu odpoledne schází v knihovně, škole či jiném místě. Poté se koná připravený program: hromadné čtení knih, divadelní představení, soutěže. Ale také například lampionové průvody, noční návštěvy zámků, noční diskotéky atd. Na dobrou noc se čtou pohádky a dětské příběhy. Tentokrát je připravena společná četba z pera české! autorky Daniely Krolupperové, jejíž knihu O'Bluda vydá nakladatelství Mladá fronta. Děti mohou vyslechnout kapitolu z dobrodružného detektivního příběhu čtyř obyčejných školáků z malého českého města.

Oficiální stránky akce „Noc s Andersenem“ naleznete na www.nocsandersenem.cz.

Národní centrum bezpečnějšího internetu, www.saferinternet.cz

Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) je české neziskové nevládní sdružení, jehož cílem je zvyšovat povědomí o možných hrozbách online komunikace, propagovat pozitivní obsah a zodpovědné chování na internetu, pomáhat v nesnázích zejména mladým uživatelům internetu a bránit šíření materiálů se zneužívanými dětmi (dětské pornografie) na internetu. NCBI se snaží poukazovat na škodlivý obsah a projevy nevhodného, rizikového chování v online prostředí a také poradit, jak se takovým případům vyhnout.