MŠMT a ČŠI poskytne školám testy zdarma

Vydáno: 2 minuty čtení

Fondy na rozšiřování mateřských a základních škol a výsledky výběrového šetření výsledků žáků 4. a 8. ročníků ZŠ a 2. ročníků SOŠ, které provedla Česká školní inspekce. To byla témata dnešní tiskové konference ministra školství mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka.

Vláda dnes schválila návrh MŠMT na zřízení dotačních fondů určených na zvýšení kapacit mateřských a základních škol. O peníze z prvního - národního fondu - se mohou obce hlásit už letos. Celkově lze z tohoto fondu vyčerpat 1,5 miliardy korun. "Je to takový předvoj k druhému - evropskému fondu, ve kterém bude k dispozici 12 miliard korun," uvedl ministr Chládek. Se zajištěním dostatečných kapacit mateřských škol podle ministra souvisí i plán zavést povinný poslední ročník předškolního vzdělávání.

Výběrového šetření výsledků žáků na úrovni 4. a 8. tříd ZŠ a 2. ročníků SOŠ se mezi 19. 5. a 6. 6. 2014 zúčastnilo kolem 16 tisíc žáků z 305 základních a 79 středních odborných škol. Zatímco ve 4. třídách se testovala oblast Člověk a jeho svět, v 8. třídách to byly přírodovědná gramotnost a cizí jazyk, ve 2. ročnících SOŠ pak cizí jazyk (ve standardu platném pro konec 9. třídy ZŠ).

Nejlépe dopadli žáci 4. tříd, za nimi pak osmáci a nejhorší výsledky měli žáci 2. ročníků SOŠ. "Ukazuje to na neuspokojivý stav, který vyžaduje hlubší analýzu a efektivní opatření. Už nyní ale víme, že jednou z hlavních příčin je chybějící motivace. Ukázalo se také, že metody, o kterých se učitelé domnívají, že jsou pro žáky atraktivní, takové nejsou," komentoval situaci M. Chládek. Řešením je podle něj zavedení kariérního řádu, který bude motivací pro učitele. Ti pak budou moci lépe motivovat své žáky.

Školám, které se šetření účastnily, poskytne Česká školní inspekce zpětnou vazbu. Všechny školy pak budou mít testy volně a zdarma k dispozici. "V tom vidím velký pokrok - školy už nemusí nakupovat drahé testy u soukromých firem," prohlásil ministr Chládek. Česká školní inspekce plánuje provádět výběrová šetření každý rok - v různých ročnících a z různých předmětů.

Více informací ZDE.