Je tu druhý ročník Extra třídy

Vydáno: 2 minuty čtení

Extra třída umožňuje dětem reálně přispět k veřejnému životu a získat za svou snahu ocenění mimo školu. Projekty třídních kolektivů přibližují vzdělávání praktickému životu a zároveň umožňují obcím nahlédnout do dění ve školách. Přínos takové spolupráce potvrdila i konference Propojme se!, kde se představily podobné projekty sedmnácti neziskových organizací.

V letošním ročníku programu Extra třída, který druhým rokem organizuje společnost EDUin za podpory Nadačního fondu Tesco, bylo hodnoceno 25 projektů. O jeden více než loni. Praxe ukazuje, že uskutečnění projektu s reálným výstupem není nijak snadné. Povzbudivé však je, že řada škol se svou iniciativou pokračuje i v druhém ročníku. Nejvíce tříd se, stejně jako loni, zapojilo v Ústeckém (5) a Jihomoravském kraji (6).

V zaměření projektů převažuje zlepšování prostředí obce a jeho využití místními lidmi (tematicky koncipované zahrady, hřiště či turistické trasy). Častým námětem je místní historie (výstava fotografií z místního okolí, připomínka zmizelé židovské rodiny). Děti však přicházejí i s tak ambiciozními nápady jako třeba oživení tradice filmových projekcí v letním kině.

Z letošních projektů vybíráme:

• Příjemnější prostředí – rychlejší uzdravení– záměrem dětí je zpříjemnit pacientům duchcovské nemocnice její okolí, a tak se rozhodly natřít a opravit lavičky a zprovoznit fontánu. Více info ZDE.
  • Děti dětem – spolupráce opavské ZŠ s dětským centrem Čtyřlístek. Žáci mají mj. v plánu uspořádat v areálu zahrady centra setkání pěstounských rodin s programem pro širokou veřejnost. Více info ZDE.
  • Tenkrát na Západě – do Dolního Žandova se vrací letní kino. Sérii čtyř filmových projekcí doplní výstava historických fotografií původního žandovského kina. Více se o projektu dočtete ZDE.
  • Deblínsko hrou … znáte to tady? – místní turnaj v deskové hře, kterou vytvoří žáci v rámci projektu Extra třída. Více informací a video zachycující počáteční nápady na projekt najdete ZDE.

Schválené a finančně podpořené projekty budou děti realizovat v průběhu školního roku, na závěr představí výsledek veřejnosti. Dozvědí se, jak místní lidé hodnotí přínos jejich iniciativy, a obdrží odměnu získanou z prostředků, které jim prostřednictvím webu extratřída.cz poslali dárci.

S dalšími podobnými projekty neziskových organizací se můžete seznámit ZDE.