Eduína ocení ty, kteří ve vzdělávání vidí za obzor

Vydáno: 5 minut čtení

EDUin, o. p. s., ocení ve spolupráci s českým Googlem jednotlivce i organizace, kteří přinášejí do vzdělávání inovace, vědomí souvislostí a pohled za horizont. Ocenění Eduína eduina.cz bude zaměřeno na inovativní projekty ve vzdělávání, které jsou minimálně jeden rok ověřeny v praxi. Nominovat lze jednotlivce, školy i organizace. Z nominací vybere možné laureáty odborná porota, o vítězi rozhodne veřejnost v internetovém hlasování. První Eduína bude udělena v listopadu 2013 a je další iniciativou kampaně Česko mluví o vzdělávání a programu Google pro vzdělávání v Česku.

Na rozdíl od jiných cen zaměřujících se na ocenění pedagogické práce, chce Eduína upozornit na projekty a inovace ve vzdělávání. Nemělo by jít jen o projekty cílené na samotné školy, ale o všechny iniciativy, které zvyšují vzdělanost a kulturu a přinášejí něco nového do světa vzdělávání. Veřejnost může až do 30. září 2013 posílat své nominace přes formulář, který lze najít ZDE.

Může jít přitom o nový přístup, nové technologie nebo nový projekt s pozitivními důsledky pro vzdělávání. Nominovat bude možné jednotlivce, školy a organizace. Ocenění budou moci ve své praxi využít nová zařízení Chromebook od Googlu, s kterými je společnost, ve spolupráci s partnery, seznámí a zaškolí.

Jedním z našich zjištění z probíhající kampaně Česko mluví o vzdělávání je nízké ocenění těch škol, učitelů, ale i dalších organizací, kteří jsou v ohledávání budoucnosti vzdělávání o pár kroků napřed, řekl Zdeněk Slejška, ředitel EDUin. Takové osobnosti a organizace tu existují od začátku devadesátých let, ale zatímco samotní pedagogové jsou alespoň občas ocenění, práce inovátorů vzdělávání uniká veřejné pozornosti. To bychom chtěli změnit, proto chceme ve spolupráci s českým Googlem od letošního podzimu pravidelně udělovat cenu pro ty, kteří v pedagogice a vzdělávání viděli a vidí dál a svoje nápady přenášejí do praxe.“

Cena bude udělena v těchto kategoriích:

• Eduína za celoživotní přínos ve vzdělávání

Nominuje a vybírá odborná porota

• Eduína za inovace ve vzdělávání pro jednotlivce, školy a organizace

Nominuje veřejnost, o vítězi rozhodne porota a veřejné online hlasování.

• Cena Googlu za využití technologií ve vzdělávání

Ze všech příspěvků, jež využívají internet a nové technologie a které nominuje veřejnost, vybírají zástupci Googlu

Nejde o to vyhlásit další vzdělávací cenu, ale o to, abychom upozornili na lidi, kteří se zapojili do letošních kampaní o vzdělávání a snaží se o změnu v této oblasti. A zároveň o to, abychom zviditelnili zajímavé nápady a projekty, kterými se mohou inspirovat další učitelé, školy či rodiče v Čechách i na Moravě,“ říká Taťána le Moigne, ředitelka českého Googlu, a dodává. „Celý Google stojí na neustálých inovacích našich technologií, z nichž mnohé dokážou vzdělávání zpestřit, usnadnit a také zefektivnit, nicméně je nutné se v této oblasti dále rozvíjet. Proto chceme za Google ocenit i zajímavé nebo netradiční využití technologií ve vzdělávání a moc se těšíme na nominace.“

Nominování a hlasování proběhne v následujících krocích:

• květen až září – přijímaní nominací, nominovat může kterýkoli občan nebo organizace
  • říjen – odborná komise vybere z nominací kandidáty na laureáty, o vítězi rozhodne veřejnost v internetovém hlasování
  • listopad – udělení cen odborné poroty a veřejnosti

Více informací o ceně Eduína 2013 najdete na stránce eduina.cz (www.eduin.cz/eduina)

Kontakty:

· Zdeněk Slejška, ředitel EDUin, o.p.s.

e-mail: zdenek.slejska@eduin.cz, mobil: 605 967 368

Poznámky pro editory:

• Česko mluví o vzdělávání je půlroční projekt podpořený Nadací OSF, Google ČR, IBM ČR, Microsoft ČR, Scio.cz, Duhovka Group, Koučink akademie a InBorn.  Jeho cílem je informovat prostřednictvím diskusí a médií co nejširší veřejnost o aktuálních problémech vzdělávání a zvýšit tak tlak na politickou reprezentaci, aby hledala adekvátní řešení. www.ceskomluvi.cz
  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s., byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.
  • Google pro vzdělávání v Česku je celoroční program, v němž se český Google ve spolupráci s partnery zaměřuje na podporu změn v českém vzdělávání, a to zejména prostřednictvím nových technologií a přístupů. Jeho základními pilíři jsou podpora STEM vzdělávání (matematiky, technických a vědeckých oborů), rozvoj internetové gramotnosti a vývoj nových technologií a zařízení pro vzdělávání. Více na www.provzdelavani.cz