Do projektu Vzdělávání praxí se zapojilo již 300 lidí

Vydáno: 3 minuty čtení

Získat praxi, vylepšit si pozici na trhu práce nebo najít si nové místo. Už více než rok dává tuto příležitost zájemcům z celé České republiky projekt Vzdělávání praxí. Od počátku projektu, tedy od dubna loňského roku, již 300 lidí získalo nebo právě získává cennou praxi pod vedením zkušeného mentora přímo v reálném pracovním prostředí jimi vybrané firmy.

„Jsem rád, že jsem se mohl vzdělávání praxí zúčastnit, a to především díky tomu, že jsem pracoval s opravdovým profesionálem, který mě mnoho naučil.“ říká o své účasti v projektu Petr Č., který už má vzdělávání praxí za sebou, a to na pozici svářeč plastů v Brně.

Vzdělávání praxí přináší výhody jak jeho účastníkům, pro které je zdarma, tak i poskytovatelům, kterým jsou kompenzovány náklady se vzděláváním spojené. Poskytovatelka Jana S. hodnotí vzdělávání praxí na pozici účetní následovně: „Setkání s novým člověkem nám přineslo jiný pohled na naši problematiku. Prohloubili jsme mentorské dovednosti našeho zaměstnance. Určitě je neopomenutelný i finanční přínos firmě. Dále se nám díky vzdělávání praxí podařilo vybudovat personální zálohu, do budoucna pomoc při vykrývání většího objemu práce.“

Řízení školy onlineMožnost účastnit se vzdělávání praxí využívají ve velké míře lidé evidovaní na úřadu práce a rodiče na rodičovské dovolené. Nejen ti, ale nově například také absolventi středních i vysokých škol mají možnost se zapojit a před vstupem na pracovní trh získat své první zkušenosti právě touto cestou.

„Tím nejdůležitějším benefitem pro účastníky je však to, že více než polovině z nich je po absolvování vzdělávání praxí v dané firmě nabídnuta pracovní pozice a oni už znají tamní prostředí a vědí, do čeho jdou,“ říká gestor projektu Adam Kupera.

Z oborů, o které je mezi uchazeči největší zájem, vede ekonomika, administrativa, personalistika a správa, dále strojírenství a pohostinství, gastronomie či cestovní ruch. V nabídce je aktuálně přes 100 nabídek napříč celou Českou republikou a různými obory. Šablony nových pozic stále přibývají. Vybere si opravdu každý, v nabídce jsou šablony pro nízkokvalifikované až po šablony s potřebou vysokoškolského vzdělání. Nedávno byly uveřejněny šablony na pozice „pomocný pracovník v lesnictví a myslivosti“ a „pomocný pracovník v zemědělství“. Nyní jsou např. v přípravě šablony na pozice „úklidový pracovník venkovních prostor“ a „správce objektů“.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt Vzdělávání praxí pro zvýšení zaměstnatelnosti:

Projekt je realizován od dubna 2016 do února 2019 ve Fondu dalšího vzdělávání, příspěvkové organizaci Ministerstva práce a sociálních věcí. Je financován pomocí ESF prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. V rámci projektu bude podpořeno 2 000 osob. Rozpočet projektu je 155 milionů. Více informací naleznete na www.vzdelavanipraxi.cz, kde se mohou uchazeči a poskytovatelé vzdělávání praxí bezplatně registrovat. V případě dotazů je k dispozici infolinka 775 881 408. Vzdělávání praxí je i na Facebooku.