České školství v mezinárodním srovnání 2013

Vydáno: 2 minuty čtení

Organizace pro ekonomickou spolupráci (OECD) dnes vydává publikaci Education at a Glance 2013, ve které porovnává vzdělávací systémy členských zemí. Kromě toho zveřejňuje i profily jednotlivých zemí – Country Notes a základní fakta k výsledkům – Key Facts.

Letos je publikace zaměřena na finanční investice do vzdělání, podíl a změny platů učitelů napříč celým vzdělávacím systémem, na přístup ke vzdělávání, a také na ekonomická fakta vzdělávání a možný vstup absolventů na trh práce,“ uvedl 1. náměstek ministra školství Jiří Nantl.

Uvedené údaje v publikaci Education at a Glance 2013 ohledně poprvé zapsaných studentů, absolventů a platů učitelů se týkají školního roku 2010/11, za školní rok jsou i údaje o podílu populace na jednotlivé stupně vzdělání nebo o počtu žáků na učitele a počtu vyučovacích hodin během roku. Za rok 2010 jsou uvedeny finanční údaje vycházející z jednotlivých indikátorů, za rok 2011 míra zaměstnanosti, nezaměstnanosti a vzdělanost obyvatel.

Pozitivními výstupy publikace jsou například skutečnosti, že Česká republika zaujímá první místo v podílu obyvatel ve věku 26 až 64 let s alespoň vyšším sekundárním vzděláním v poměru 92 % oproti průměru OECD, který činí 75 %.

Zajímavostí je, že výdaje na žáka a studenta v téměř všech zemích rostou s rostoucí úrovní vzdělávání a podíl výdajů na terciární vzdělávání je v České republice dokonce 1,7 násobek výdajů v primárním vzdělávání, což je nejvíce v zemích OECD,“ dodává vrchní ředitelka Sekce koordinace politik a mezinárodních záležitostí MŠMT Michaela Kleňhová.

Publikace Education at a Glance 2013 se dále zabývá genderovými rozdíly v různých úrovních dosaženého vzdělání, ale také stárnutím učitelské populace. Česká republika je dokonce jednou z deseti zemí OECD, ve kterých je ve vyšším sekundárním vzdělávání podíl učitelů ve věku nad 50 let přes 40 %.

Více informací zde:

České školství v mezinárodním srovnání – stručné seznámení s vybranými ukazateli publikace OECD Education at a Glance 2013: